/ БГНЕС
6566 са незаконно придобитите от обвиняемия ценности, но и регистрираните 212 са със съмнителен произход
Прокуратурата ще поиска международна експертиза на ценността и произхода на артефактите на обвиняемия Васил Божков, който се укрива от закона в Дубай.

Съмненията на разследващите са, че дори и декларираните от обвиняемия бизнесмен 212 предмета са с умишлено занижена стойност и с незаконен произход - изкопани от иманяри. Ако това се докаже, ще последва конфискация.
Това стана ясно от изявление на говорителя на главния прокурор Сийка Милева.

За тях ще се подходи към актуална културно-историческа оценка.Същото важи и за останалите 6566 артефакти, открити в кутии и найлонови пликове в сградата на фондация "Тракия" и на фирмата му на "Московска". Това стана ясно от изявление на говорителя на главния прокурор Сийка Милева.

"Ще бъде възложена съдебно-археологическа експертиза на екип от международни експерти. Ще се направи актуална културно-историческа оценка и ще се изследва произходът им, обясни Милева. "Ако се съберат достатъчно доказателства в тази посока, ще бъдат обявени процедури за обявяване на публична държавна собственост", обяви говорителят на главния прокурор.

Тя изреди и обобщи пред медиите хронологията на разследването. Обиските на сградата "Нове Холдинг", собственост на обвиняемия бизнесмен Васил Божков, приключиха на 1 октомври, съобщи Милева за разследването, започнало на 30 януари. 



"Културните ценности, намерени в офиса на Божков, са общо 6778. Само 212 обаче са регистрирани. 6566 са незаконно придобити и държани от Божков. Те се съхраняват в нарушение на всякакви международни стандарти. За голяма част от тях прокуратурата счита, че са изкопани от иманяри на територията на страната. Вещите са предадени за съхранение на Министерството на културата, НИМ и Националната художествена галерия", посочи тя.

Вещите вече са предадени за съхранение. „За тяхната охрана се грижат квалифицирани служители на МВР“, увери Сийка Милева.