Калфин и унгарският му колега подписаха протокол за сътрудничество
Калфин и унгарският му колега подписаха протокол за сътрудничество / netinfo

Протокол за сътрудничество между министерствата на външните работи на България и на Унгария подписаха министрите Ивайло Калфин и Кинга Гьонц, след като разговаряха в МВнР.

Това е първият международноправен документ, който българското МВнР подписва с външно министерство на страна на ЕС след присъединяването ни към съюза.

Документът дава възможност по-ефективно да се съгласуват позициите по двустранните отношения и съдейства за изпълнение на поетите ангажименти от членството на двете страни в НАТО и в ЕС. Той дава възможност за пряко сътрудничество между дипломатическите и консулските представителства на България и на Унгария в трети страни.

В протокола се отбелязва, че в хода на редовните консултации страните ще отделят специално внимание на процесите в региона на Западните Балкани и Източна Европа, както и на тези, свързани с енергийната политика и политиката на сигурност.

Това бяха и част от въпросите, които са обсъдили в разговора си днес Ивайло Калфин и Кинга Гьонц. Освен двустранните политически контакти ще се стремим и в бъдеще да стимулираме инвестициите и икономическите връзки, каза Калфин, като посочи, че Унгария е осмият по големина чуждестранен инвеститор в България. Има възможности и за съвместни инвестиции на наши компании в трети страни, отбеляза министърът. Унгария ще бъде официален партньор през 2008 г. на Пловдивския есенен панаир.

България е получила покана за представяне през 2010 г. година, когато гр. Печ ще бъде културна столица на Европа.

Като области за сътрудничество между външните ведомства на двете страни Калфин посочи полезния за България опит на Унгария по подготовката за участие в Шенгенското пространство. В областта на консулското обслужване и визовите услуги, особено на места, където едната от страните няма представителство, бихме могли да си сътрудничим и да участваме заедно в изграждането на визови центрове, каза Калфин. България може да се възползва и от опита на Унгария по усвояването на еврофондовете.

Енергийните проекти като "Набуко" и евентуалния "Южен поток" също са били сред темите на разговора наред с доставката на течен газ и с ядрената енергетика.