Забраната за използване на смартфона по време на шофиране е също толкова важна, колкото и задължителното поставяне на предпазен колан и на задните (точно така) седалки. В „Отговорни на пътя“, социалната кампания за безопасно шофиране на най-голямата онлайн медийна група в България „Нет Инфо“ и CarMarket.bg, поглеждаме към някои основополагащи правила зад волана, сега чрез едно новаторско изследване за вредата и тежките последствия, които може да доведе използването на смартфон по време на шофиране.
Средностатистическият потребител получава по около 80 известия дневно от смартфона си. Цифрата може да достигне 300 за най-свързаните потребители. Въз основа на това наблюдение и с началото на летните ваканции, асоциацията Assurance Prévention реши да стартира проучване за измерване на влиянието на известията от смартфони върху бдителността при шофиране.
За това проучване, проведено във Франция, Assurance Prévention избира панел от 24 участници на възраст от 18 до 60 години, както редовни шофьори, така и потребители на смартфони. Те са поставени в реална ситуация на шофиране в симулатор, оборудван със система за проследяване на погледа им. По този начин се осигурява прецизен анализ на поведението им при поява на известия.
Всеки шофьор е трябвало да направи 30-минутно пътуване, симулиращо заминаване за почивка. Маршрутът се състои от: 5 минути в града с кръстовища и светофари, 5 минути на второстепенен път с кръстовища и 1 знак „Стоп“, 20 минути на магистрала в натоварен трафик със забавяния.
Всеки участник е трябвало да измине този маршрут 3 пъти, при 3 различни условия: маршрут 1: естествено използване на смартфон, поставен на стойка; маршрут 2: шофиране без смартфон; маршрут 3: шофиране със смартфон и с 9 поколения незабавни известия (SMS и WhatsApp), изпращани по време на рискови ситуации на шофиране. Общо участниците изминават повече от 3600 км, еквивалента на 33 часа шофиране.
Резултатите от това проучване са смразяващи!
Основното откритие на този експеримент е, че на водача са му необходими 12,7 секунди, за да обработи известие, което се появява на смартфона му. Всъщност, с всяко предупреждение погледът му се редува между пътя (6,1 секунди) и екрана на смартфона (6,6 секунди).
При 130 км/ч на магистралата, през тези 12,7 секунди разсейване, водачът ще е изминал близо 500 метра, практически сляп.
Другото заключение от това проучване е, че водач, който е оставил известията активирани на смартфона си, откъсва поглед от пътя за 6 минути на час. При пътуване Париж-Ница това е еквивалентно на час, през който водачът няма да бъде 100% фокусиран върху пътя.
В крайна сметка известията от смартфона ви удвояват риска от инцидент и потвърждава, че разсейването, независимо дали е визуално или звуково, компрометира безопасността на водача, неговите пътници, както и на другите участници в движението.
Според проучване на Assurance Prévention, 76% от водачите във Франция използват разсейващо устройство по време на шофиране. Това се отнася до телефон или друго устройство, което разсейва вниманието им и намалява концентрацията им, като по този начин намалява бдителността им и ограничава вземането на решения.
Изключването на известията е начин да се избегне разсейването. Това важи и за превозни средства, оборудвани с Android Auto или Apple CarPlay, дори ако съобщенията се четат на глас и отговорите могат да се правят гласово.
Бъдете част от промяната!
"Нет Инфо" и CarMarket изказват сърдечни благодарности на нашите партньори, които ни подкрепиха в тази изключително важна мисия: SFA Automotive (официален представител на Peugeot, Citroen, Opel, DS, Alfa Romeo, Jeep, Fiat и Abarth), верига бензиностанции OMV, застрахователно дружество „Булстрад“ и Български Червен Кръст. Тяхната подкрепа е доказателство, че заедно можем да постигнем много!
Посетете нашите уебсайтове и станете част от „Отговорни на пътя“! Промяната започва от всеки един от нас. Готови ли сте да бъдете отговорни?