Твърде рано е за решение за присъединяване на България и Румъния към Шенгенското пространство, заяви финландският вътрешен министър Пейви Расанен. Текстът на изказването й е разпространен от посолството на Финландия в София.
На Съвета на Европейския съюз по правосъдие и вътрешни работи, който се проведе вчера, бе обсъдено присъединяването на България и Румъния към Шенгенското пространство. На практика, присъединяването ще означава премахване на вътрешния граничен контрол между България и Румъния и останалите страни членки на ЕС. "Според Финландия все още е твърде рано да се вземе решение за присъединяването на тези две страни към Шенгенското пространство", заяви министър Пейви Расанен по време на заседанието. "Дори и да не са част от Шенген, гражданите на България и Румъния могат да пътуват в Европа, съгласно принципа за свободно движение", допълни тя.
"България и Румъния положиха много усилия, за да станат част от Шенгенската зона. Ситуацията в тези страни обаче трябва да се оцени цялостно", каза Расанен.
Преди да се вземе решение за присъединяване Финландия би искала да види, че България и Румъния са постигнали по-голям напредък в борбата с корупцията и подобряване на съдебната система. "И двете страни имат да наваксват в тези две области", подчерта Расанен.
Позицията на Финландия е, че „не е достатъчно само да обещаеш, но и да спазваш правилата. Наличието на широко разпространена корупция застрашава спазването на правилата. Напредъкът в противодействието на корупцията и подобряване на съдебната система ще засили взаимното доверие между държавите в Шенгенското пространство. Взаимното доверие е от ключово значение в системата на Шенген".
Финландия не подкрепя компромисното предложение за поетапно присъединяване, при което първоначално ще бъдат премахнати въздушните и морски граници, а след това и сухопътните до края на годината. "Страните трябва да имат пълна готовност да станат част от Шенгенското пространство, когато започне премахването на вътрешните граници", заяви Расанен.
Комисията направи предложение за законодателни промени в управлението на Шенгенското пространство. Според Финландия е важно реформите за укрепване и подобряване на шенгенската системата да продължат. "Развиване на законодателната рамка е част от цялостната шенгенска система", подчерта Расанен.
Финландия се ангажира редовно да оценява готовността на България и Румъния за присъединяване към Шенгенското пространство. Според министър Расанен такава оценка може да бъде направена отново в началото на 2012 г.