/ БТА
Положителна е равносметката за общественото доверие в служебния кабинет в края на мандата му
Положителна е равносметката за общественото доверие в служебния кабинет в края на мандата му, показват данни от изследване на "Галъп интернешънъл болкан", направено между 25 ноември и 3 декември, сред 803 души по метода "лице в лице".

Проучването, което е част от ежемесечната независима изследователска програма на агенцията, е представително за пълнолетното население на страната и е проведено в последните дни на управлението на служебния кабинет. Служебният премиер Стефан Янев пък е сред малкото политическите фигури в страната с положителен рейтинг.
На въпрос за доверието в служебния кабинет, 50,1 на сто от пълнолетните българи посочват, че имат доверие в служебното правителство. Малко над една трета заявяват, че нямат, а 14,4 на сто не могат да преценят. Така служебният кабинет завършва мандата си с положителен баланс доверие/недоверие - което е сравнително рядко срещано при българските институции, коментират анализаторите.

Служебният министър-председател Стефан Янев също завършва "на плюс". 44,7 на сто от запитаните казват, че имат доверие в Янев, 35,8 процента нямат доверие в служебния премиер, 13,8 на сто се колебаят, а останалите (5,7 процента) не са чували за него.

Стефан Янев остава и една от няколко политически фигури с положителен рейтинг (при които доверието е повече от недоверието). Основната такава фигура у нас е президентът Румен Радев (57,9 на сто доверие, 32,9 процента недоверие). С по-скоро положителен рейтинг са и Кирил Петков, Илияна Йотова и Асен Василев. Тепърва ще се види каква ще е картината при Петков, Василев и Янев в новото им качество, уточняват от "Галъп".

Всички останали публични фигури у нас остават в нормалното за българската ситуация минусово съотношение на доверие и недоверие. Сред тях служебните министри се ползват със сравнително добри показатели - макар че голямата част от тях останаха закономерно ниско разпознаваеми в краткия период, отбелязват анализаторите.

Нагласите към служебния премиер според партийните предпочитания на респондентите сa почти идентични с тези към служебния кабинет. Рязко в негативните си оценки изпъкват избирателите на ГЕРБ. По-въздържани в своите оценки са електоратите на ДПС и "Възраждане", като при ДПС отново прави впечатление високият дял на колебание. Сред привържениците на БСП личи най-сериозната подкрепа към служебния премиер - около 80 процента. Сред останалите парламентарно представени партии (ПП, ИТН, ДБ) оценките са също по-скоро положителни, като дяловете на доверието са около 70 процента от всички запитани.

Привържениците на ГЕРБ в най-малка степен имат доверие в отминалото служебно правителство. Около една десета от тях изразяват доверие в кабинета "Янев", а над 80 на сто са критични. Противоположно е отношението на привържениците на БСП - над 80 процента от тях имат доверие в служебния кабинет, една десета нямат, а останалите се колебаят. Сред електоратите на ИТН, ПП и ДБ доверието е по-скоро високо - около и над три четвърти. Сред гласоподавателите на ДПС прави впечатление високият дял на колебаещите се - около една трета от всички запитани. Приблизително толкова е и делът на тези, които имат или нямат доверие.

Извадката е представителна за пълнолетното население на страната. Изследването е проведено между 25 ноември и 3 декември, сред 803 души по метода „лице в лице“. Абсолютната максимална грешка е ±3,5% при 50% дялове. 1% от цялата извадка се равнява на около 55 хиляди души.
БГНЕС