Еколози протестираха в центъра на София срещу промените в Закона за горите.
Коалицията от неправителствени организации и граждански групи „За да остане природа в България” организира протестен митинг от паметника на Патриарх Евтимий до парламента. Еколозите са на мнение, че с промените в закона държавата ще загуби пари и горски фонд за сметка на инвеститорските интереси. Част от промените дават право на строеж на инвеститорите в ски писти, без да е нужна промяна в предназначението на земята.
Около стотина еколози защитиха исканията си да не се приемат промените в Закона за горите, които дават право на строеж на големите инвеститори в българските гори. С промените на закона в сегашния им вид ще се даде свобода на инвеститорите да застроят българските гори без да променят предназначението на земята, обясни екологът Симеон Рангелов: „В сегашния му вид, в който е предложен този проектозакон, ще се осъществят всичките планове на инвеститорите, които толкова години се опитват да ги направят по всевъзможни начини, а именно да се застроят българските планини. Тук сме, за да кажем „не” на застрояването на Витоша, но всъщност става въпрос и за много други мегапроекти в Родопите, Рила. С приемането на тези поправки в Закона за горите, ще може да се строи върху държавни земи от частни инвеститори, без да се изменя предназначението на земята”.
Десислава Алексова, която също протестира срещу промените в закона, се обяви срещу толерирането на бизнес интересите за сметка на природата: „Тук сме за защита на българската природа, най-вече за българската гора, тъй като в момента се подготвят едни лобистки закони. Идеята е да не се плащат такси за държавна земя, тя да си се води като гора, масово да се изсича и в крайна сметка офшорните компании да си правят каквото искат. Това нещо в никакъв случай не бива да го позволим, защото не е само Витоша, имаме още 10 природни парка. Голямата част от територията на България все още е гора и искаме да си остане такава, не само на хартия”.
Протестиращите настояват промените в Закона за горите да не се приемат от депутатите.