Десетки са намерените мъртви делфини това лято
Десетки са намерените мъртви делфини това лято / Impact Press Group, архив

Над 68 са намерените мъртви делфина това лято по плажовете от Бяла до Царево. Това съобщиха от Регионалната инспекция за опазване на околната среда и водите /РИОСВ/. Само през август случаите са били 30 на брой, добавиха оттам. Намерените мъртви делфини са от видовете афала, муткур и обикновен делфин.

Трите вида черноморски делфини - обикновен делфин, муткур и афала са защитени видове и е забранено тяхното обезпокояване, преследване, улавяне, избиване, както и вземането на намерени мъртви екземпляри. Причинената жестокост или умишлено умъртвяване на гръбначни животни се преследва по Наказателния кодекс.

Не са малко и сигналите за пострадали птици. От инспекцията припомниха, че поради започналата есенна миграция много млади птици, които не са добре укрепнали, претърпяват злополуки. Изпратени са за лечение в Спасителния център за диви животни в Стара Загора общо 26 бедстващи птици, от които 11 бели щъркела, 4 градски лястовици, 3 бързолета, 3 чухала, 2 керкенеза, 2 щиглеца, къдроглав пеликан.

През август са задържани и две зелени игуани, разхождани като атракция в курортни селища по Южното Черноморие. В Слънчев бряг пък е прибрана маймуна от вида Зелена морска котка. И тя била използвана като начин за печелене на пари чрез атрактивни номера.

През юли експерти от Регионалната инспекция по околната среда и водите - Бургас иззеха изложени в Поморие препарирани екземпляри от защитени видове при съвместна проверка с представители на Българска Фондация "Биоразнообразие", БДЗП и Регионален музей Бургас. В заведение за хранене са намерени две мечи кожи, кожа от дива котка, препарирани дива котка, скален орел, бухал, мишелов, забулена сова и нощна чапла. Законът предвижда отнетите в полза на държавата мъртви екземпляри да бъдат предоставяни на учебни заведения или музеи за попълване на сбирките им.