/ БГНЕС
Депутатите гласуваха окончателно квоти за хора с увреждания, които да бъдат назначавани на работа от работодателите. Законопроектите за хората с увреждания се гласуват днес в пленарната зала.

Депутатите вече дадоха зелена светлина и за създаването на Съвет за наблюдение, който ще следи дали се спазва Конвенцията за правата на хората с увреждания.

Индивидуалната оценка на потребностите ще се прави по нов начин – от специализирани отдели в Агенцията за социално подпомагане, решиха народните представители. Най-спорен се оказа именно текстът, който въвежда задължителни квоти за наемане на работа на хора с увреждания. Валери Симеонов от групата на „Обединени патриоти” предложи квотите да отпаднат, което предизвика дебати в залата. 

На второ четене: НС гласува Закона за хората с увреждания
 
"Не мога да приема, че през механизма на налагането на задължителни квоти и финансови санкции, колкото и да са незначителни, трябва да налагаме и спазване на закона на бизнеса в България", заяви Симеонов.
 
"Мисля, че отношението на Народното събрание и народните представители към бизнеса трябва да бъде по-скоро отношение на партньорство, на осигуряване на съдействие, на нормални условия за работа, а не репресии, санкции и принуда", заяви още той.

Социалната комисия одобри консенсусните текстове в закона за личната помощ
 
"Уважаеми г-н Сименов, съжалявам, но тук тотално се разминаваме във вижданията си по този въпрос. Тук в чл.40 пише работодатели и защо изхождате само от гледната точка, че пише само частни работодатели, става въпрос и за държавата. Нея също я задължаваме да спазва тези квоти. Вие говорите за стимули. Ще ви кажа, че в сегашното законодателство - съществуват стимули. Това доведе до там, че в Бюрата по труда не се наемат хора с увреждания по никой начин, освен със стимули", обърна се към Симеонов социалистът Георги Гьоков.