/ Снимка: КЗК

Парламентът прие процедурни правила за условията и реда за предлагане на кандидати за председател, заместник-председател и членове на Комисията за защита на конкуренцията (КЗК), изслушването на кандидатите в парламентарната комисия по икономическа политика и иновации и процедурата за избор от Народното събрание. В подкрепа на правилата гласуваха 111 народни представители от управляващото мнозинство, 76 бяха "против" и  20 се въздържаха.

Народните представители могат да предлагат кандидати в 7-дневен срок от приемането на процедурните правила, като предложенията се придружават с писмени мотиви, които аргументират добрата професионална репутация на съответния кандидат.

Кандидатите ще бъдат проверявани за принадлежност към бившата Държавна сигурност и разузнавателните служби на Българската народна армия и изслушани в Комисията по икономическа политика и иновации.

Юридически лица с нестопанска цел, регистрирани за осъществяване на общественополезна дейност, и професионални организации не по-късно от три дни преди изслушването могат да представят на ресорната комисия становища за предложените кандидати, включващи и въпроси, които да им бъдат зададени.

Медиите могат да изпращат в комисията въпроси към кандидатите, които също да им бъдат зададени. Анонимни становища и сигнали не се разглеждат.  

При гласуването в пленарната зала за избран ще се смята кандидатът, получил повече от половината от гласовете на присъстващите народни представители, предвиждат процедурните правила.

От „Продължаваме промяната-Демократична България“ (ПП-ДБ) възразиха срещу 7-дневния срок за предлагане на кандидати и поискаха той да е 14 дни, съгласно парламентарния правилник. Предложението им обаче за удължаване на срока с една седмица беше отхвърлено с 62 гласа „за“, 124 против и 19 въздържал се .

Надежда Йорданова (ПП-ДБ) коментира, че от тези седем дни срок само пет са работни. Според нея цялото съкращаване на сроковете навежда на мисълта, че управляващите пристъпват към избор, защото вече са си разпределили квотите и са си избрали хората. Това не е стъпка към формиране на държавни органи с обществено доверие, отбеляза тя.

Александър Иванов (ГЕРБ-СДС) я обвини, че подвежда залата и преекспонира срока от седем дни. На 7 февруари тези правила са приети от ресорната комисия и от седмица вече знаете и можете да подготвите кандидати, посочи той. Вие сте правили процедури и с много по-кратки срокове, коментира Иванов.  

Надежда Йорданова му отговори, че парламентарната й група може да е допускала грешки в миналото, но те не трябва да служат за извинение на грешки в бъдещето. 

Всеки момент е важен! Последвайте ни в Google News Showcase и Instagram, за да сте в крак с темите на деня.

Теодора Цанева/БТА