/ БГНЕС
България има една външна политика, която се формира и реализира от Народното събрание и Министерския съвет. Това коментира в Брюксел премиерът Николай Денков по повод разминаването в позициите на правителството и на президента Румен Радев за Украйна.

"Всеки има право на някакво мнение политическо, и президентът включително, но България има външна политика, формулирана в решенията на Народното събрание и Министерския съвет", посочи министър-председателят, който участва в двудневната среща ЕС-Латинска Америка.

Николай Денков изрази надежда България да изпълни задачите, за да бъде приета в Шенген. "Трябва да си свършим домашната работа", коментира още той, като добави, че е разговарял с премиерите на Австрия и Нидерландия.

"Разменихме по няколко думи, и двама казаха "действайте по темите, по които сме разговаряли вече", добави той. По неговите думи се очаква в началото на септември да бъде ясно какво точно ще може да прави служебното правителство на подалия оставка нидерландски премиер Марк Рюте. "Предварителната информация е, че те ще имат възможност да работят и по темата, която нас ни интересува. Трябва да си свършим домашната работа, да се приемат законите за КПКОНПИ, да започне работата по конституционните промени, защото Нидерландия най-вече се интересува от борбата с корупцията. Трябва да подсилим работата по границите, като поканим експерти и от двете страни, за да видят какво става на място", допълни премиерът.

Според Денков, ако България отговори на препоръките от доклада на ЕК за върховенството на закона, ще има много силни аргументи да отчете свършена работа и да настоява, че повече няма основание да бъде спирана към Шенген. По неговите думи е възможно наесен да има нова мисия от европейски експерти за проверка на изпълнението на задълженията по охрана на външните граници на ЕС.

По повод протестите у нас за по-високи заплати премиерът посочи, че бюджетът вече е съставен със заложен дефицит от три процента. Финансовият министър и народните представители имат възможност да обсъдят какви са вариантите, отбеляза премиерът. По закон дефицитът трябва да остане същият, така че винаги, когато се прави преразпределение на средствата, ще бъде за сметка на нещо друго. Има известни резерви, нека оставим те да си свършат работата, призова той.
Николай Желязков/БТА