Д-р Гелев: Липса на контрол и слаба организация на линейките не могат да бъдат повод за уволнение
Д-р Гелев: Липса на контрол и слаба организация на линейките не могат да бъдат повод за уволнение / снимка: Sofia Photo Agency, архив
Предложеният за уволнение д-р Ангелов е готов да си тръгне
72778
Предложеният за уволнение д-р Ангелов е готов да си тръгне
Д-р Гелев
  • Предложеният за уволнение д-р Ангелов е готов да си тръгне
  • Д-р Гелев

Липса на контрол над спешната помощ и слаба организация на линейките в столицата не могат да бъдат мотиви за уволнение. Това каза пред Дарик директорът на столичния център за Спешна медицинска помощ д-р Георги Гелев, в коментар за предложението за неговото уволнение, за което стана ясно днес в Здравното министерство.

Според Гелев липсата на кадри е основният проблем на спешната помощ, но решението му не зависи от директора.

„Аз съм в болнични и то отдавна. Не мога да коментирам нищо преди да съм получил каквото и да било - заповед. Всеки един директор може да бъде уволнен от министъра, когато министърът пожелае. Въпросът е какви са мотивите му. Лоша организация, недостатъчен контрол - това не могат да бъдат мотиви, тъй като и организация има, и контрол има. Просто няма кадри, няма кой да отиде да преглежда навреме", коментира д-р Гелев.

По-рано през деня предложеният за уволнение д-р Ангел Ангелов заяви пред Дарик, че е готов да понесе предложеното наказание, но не смята, че е отговорен за случая с починалата Елизабет Димитрова.

Директорът на столичния Център за спешна медицинска помощ д-р Георги Гелев и неговият заместник д-р Ангелов са предложени за уволнение, а основна причина за това е слабата организация на бързата помощ в София и липсата на контрол върху екипите. Това съобщи заместник здравният министър д-р Бойко Пенков на извънреден брифинг, организиран по повод случая преди ден, при който 40-годишна софиянка издъхна, докато чака линейка.

Д-р Ангел Ангелов разбра от Дарик, че е предложен за уволнение и не скри учудването си: „Не съм участвал в случая и нямам нищо общо - нито съм бил дежурен, нито съм бил ръководител на смяна, нито съм бил на инцидента. Просто съм изнасял пред медиите информация от нашата документация. Ако смятат, че аз трябва да си отида, няма никакви проблеми. Те са нашите работодатели, те са наши принципали".

На въпрос дали смята, че е редно той да понесе тази отговорност, д-р Ангелов отговори: „Какво смятам аз, едва ли нещо може да промени. Щом са решили да ме уволняват мен. Пак казвам, нито съм участвал в събитията онази вечер, нито съм бил ръководител на смяна, нито съм бил дежурен, нито съм бил в линейката. Ако смятат, че аз трябва да си отида, тръгвам си, не е проблем".

Д-р Георги Гелев е шеф на столичната Спешна помощ от 16 години, но за първи път е застрашен от уволнение, въпреки многото случаи на починали хора, след ненавременно оказване на медицинска помощ. Миналата година мъж почина на столично кръстовище, след над 20-минутно чакане на линейка, а 11-годишен ученик почина, след като му прилоша в час по физическо, като по думите на бащата линейката е пристигнала половин час след подаване на сигнала. Забавяне в оказването на спешна помощ е имало и в случая на сирийка, която почина 10 дни след пристигането си в България.

През 2009-а година Комисията за защита от дискриминация наложи глоба от 400 лева на д-р Гелев заради смъртта на преподавателя по фотография проф. Румен Георгиев. Проверката на комисията установила небрежен подход към обаждането за проф. Георгиев, като той така и не получил спешна помощ на място, въпреки че състоянието му е изисквало бърза реакция. През годините директорът на Спешна помощ е влизал и в пререкания с ръководството на националния телефон 112, заради липсата на добра организация и координация между двете ведомства.