/ БГНЕС
Софийският апелативен съд ще вземе окончателно решение дали бизнесменът Васил Божков ще остане зад решетките, или ще получи по-лека мярка за неотклонение.

На 26 август Софийският градски съд определи мярка за неотклонение „задържане под стража“ за бизнесмена Васил Божков, който на 25 август т.г. се върна в България. Мярката е по едното дело – за хазарта и за неплатени такси за над половин милиард лева. „С оглед гарантиране на целите мерките за неотклонение съставът намира, че адекватната мярка спрямо обвиняемия Божков е „задържане под стража“. Следващото разглеждане на делото е на 5-ти септември”, каза тогава съдия Христинка Колева.

„Многократно съм писал писма до главния прокурор. Моля за мярка различна от „задържане под стража”, каза пред съда бизнесменът. След решението на съда, Божков съобщи, че ще обжалва.

Преди това прокуратурата поиска постоянното му задържане под стража, а Божков уточни, че няма какво да коментира и че „прокуратурата може да поиска каквото си иска“.

„Има опасност от укриването му. Очевидно е, че Божков е имал преки отношения с руски граждани, като болшинството от тях са свързани с офшорна компания, която пък има общо с обвиняемия по делото Георги Попов“, подчертаха от прокуратурата. А прокурорът по делото Ангел Кънев заяви, че обвиняемият Божков е структурирал действащи дружества, опериращи в сферата на хазарта, със значителен финансов капитал, регистрирал е хазартна дейност в Република Грузия.

Прокурорът подчерта, че от компютър с електронна поща на Васил Божков става ясно, че обвиняемият е имал бизнес отношения с руския гражданин Евгений Пригожин и редица други руски граждани, санкционирани след анексията на Крим. Кънев отбеляза, че всички доказателства говорят, че има опасност Васил Божков да се укрие. „Опасността и от извършване на друго престъпление е напълно реална. Той е подбудител на длъжностни престъпления с 300 отделни деяния за над 500 млн.“, каза още Кънев и добави, че срещу Божков има разследване за данъчни престъпления и пране на пари в Молдова.

Прокурорът подчерта, че Божков не е заплатил такси в размер на 500 млн. и че е плащал по 10 000 лв. на ден на Огнемир Митев, бившият шеф на Комисията по хазарта, за да може всичко да е наред.
Адвокатът на Васил Божков Георги Гатев заяви, че в един момент се е объркал, защото не знае дали се намира по дело, за което има конкретно обвинение, или присъства на тежък политически процес.

„90% от изложеното няма общо по линия на делото. Това е обвинителна реч по някакъв международен скандал, свързан с шпионаж, тук нищо не се говореше конкретно по Комисията за хазарта. Тук се изнесоха неща свързани с Путин, Молдова, Виетнам, Кения, Русия, Украйна, извън релси съм от чутото“, каза Гатев.

„Сигурен съм, че според тези материали, които са пред вас, едва ли има човек, който няма да каже, че има основание обвиняемият да се укрие, но не и по тези неща, които се казаха от прокурора и за мярката „задържане под стража“. Тази опасност, за която се твърди трябва да бъде конкретна, а не предполагаема. Подсъдимият освен доказателствата, които са неотносими, има постоянен адрес, не е осъждан, той доброволно се прибира от чужбина. Това обстоятелство е най-същественото, защото няма никакви предпоставки за взимаме на най-тежката мярка”, подчерта още защитата.

Гатев посочи, че някой има интерес подсъдимият да бъде задържан. „Конкретни хора се опитваха да създават негативни внушения. Божков е напуснал страната по законен път, службите са знаели, че той ще пътува. Не са направени никакви опити да бъде задържан на границата. Впоследствие той никога не е бил призован редовно по това дело, не е бил уведомяван официално. Емирствата не са уведомявали моя клиент, че той е призован“, обясни адвокатът на Божков.

„Знаеше се къде живее, друг въпрос е, че по официален път не могат да му бъдат връчени книжата. Още през месец май 2023 г. той издаде молба до прокуратурата, за да бъде призован като свидетел по дела, независимо от това, че може да бъде задържан. Властите не дадоха такова решение”, уточни Гатев.

След заседанието по делото Божков заяви, че ще обжалва решението на съда, както и че „това за Пригожин са глупости”. Гатев от своя страна каза, че материалите нямат отношение по това дело. „Делото се касае за хазарт, няма една дума за чужденци в него. Начинът, по който се отразяват нещата около него в последните дни, говори, че има хора, които имат интерес да не е на свобода. Появи се информация в медиите, че е виновен за убийството на Алексей Петров“, добави адвокатът.

Прокурорът по делото Ангел Кънев бе лаконичен, като подчерта, че всички доводи са били изнесени вътре в съдебната зала. Той не отговори на въпроса какво общо имат отношенията на Божков с чужденци по обвиненията му за хазарта.

Васил Божков беше разпитван няколко часа в Софийската градска прокуратура на 25 август, когато пристигна в България.

След като пристигна в София, Васил Божков беше задържан на „Летище София“ и отведен в следствения арест на „Г.М. Димитров”, а след това и прегледан в МВР болница. Той обаче не е пожелал обстойни прегледи и затова процедурата там е приключила бързо.

В Софийската градска прокуратура са му били повдигнати обвинения. Той е запазил мълчание при разпитите.

През януари 2020 г. Божков напусна България и се укри в Дубай, за да избегне задържането си. Впоследствие му бяха повдигнати 18 обвинения, между които свързани с убийства, пране на пари, укриване на данъци, изнасилване и др. След бягството си Божков твърди, че е бил подлаган на системен рекет от властите. По повдигнатите му обвинения са разпитани над 200 свидетели, изпратени са 18 броя европейски заповеди за разследване и молби за правна помощ до 17 държави. Изпратена е и молба за екстрадицията му до ОАЕ, както и още четири молби за правна помощ.

Делото, по което Божков е готов да даде показания като защитен свидетел е за изнудване. Той твърди, че Бойко Борисов му искал 10% от печалбата на лотарията му.

На 18 май т.г. с пост отново в профила си във „Фейсбук“, Божков съобщи, че е „готов да се върне в България като защитен свидетел“.
БГНЕС