- 825 бежанци са поискали закрила у нас от началото на годината
853 бежанци от 47 страни са поискали закрила у нас през 2009 година. Това сочат данни от доклад на Върховния комисариат за бежанците на ООН, проведен в седем страни от Централна Европа. За 2010 г. пък молбите са 825, като 108 от тях са получили хуманитарен статут, а 89 - бежански. Експертите обясниха, че е намалял броят на задържаните незаконно пребиваващи бежанци в Бусманци.
Най-уязвимите категории бежанци са самотните майки, хора с увреждания, родители на големи семейства и др., посочи Татяна Вълчанова от Върховния комисариат на ООН за бежанците. По думите й основните проблеми на бежанците са свързани с достъпа им в националната програма за интеграция, тъй като тези, които по уважителни причини не могат да учат български език, не могат и да участват в нея: „Това ги лишава от помощи за квартира, от здрави осигуровки, от ежемесечна финансова помощ за храна. Друг проблем са ниските финансови помощи - 66 лева на месец. През тази година помощта нарасна на 88 лева". Тези субсидии са само за бежанци, включени в програмата, уточни Вълчанова.
Иракчани са 36% от подалите молби за закрила в България през 2009 г., като 15% от тях са били без гражданство, сочат още данните от доклада. Общо 39 души са получили статут на бежанци, като това е с 30% повече от предната (2008) година. Освен това 228 лица са получили допълнителна закрила миналата година у нас, с което общият процент на признаване в България става 31%.
Задържаните, търсещи убежище в Бусманци, рискуват да бъдат върнати, защото се смесват с незаконни чужденци, които се подготвят за принудително връщане. Това обясни Анна Андреева от агенцията за бежанците: „В последните три години нито едно лице не е било върнато от Бусманци, когато то е потърсило международна закрила".
Като сравнение специалистите от агенцията посочиха, че тази година 25 бежанци са регистрирани в бюрата по труда, спрямо миналата година, когато не е имало нито един - 18 в София, пет в Бургас и двама във Варна.
Друг проблем за бежанците е невъзможността им да получават кредити от банки и достъп до обучение.
Предвижда се догодина от бежанския фонд да се отпуснат средства за обучителни програми, като има варианти и за съботно-неделни и вечерни курсове по български език.