Институциите ни пасивни към еврокритиките за корупцията
Институциите ни пасивни към еврокритиките за корупцията / netinfo

Българските институции са реагирали пасивно на доклада на ЕК, в който основните критики бяха свързани с липсата на убедителни резултати в борбата с корупцията и организираната престъпност. Това заяви социологът Антони Гълъбов по време на дискусията, организирана от „Трансперънси интернешънъл”. 10 дни след официалното публикуване на доклада НС все още не е излязло с позиция по него.

Най-адекватно на изводите в доклада на ЕК е реагирала министърът на правосъдието Миглена Тачева. Социологът Антони Гълъбов специално отбеляза нейното участие в предаването “Седмицата” на ДАРИК радио.

В анализа си на медийното отразяване на доклада на комисията той заключи, че документът не се е превърнал в медийно събитие и че все още европейските теми са предмет на външнополитически коментира, което означава, че европейският и българският дневен ред са две съвършено различни неща.

“Наблюдаваме влошаване на функционирането на българските институции”, заяви политологът Огнян Минчев. По повод корупционните скандали във фонд “Републиканска пътна инфраструктура” той коментира, че българските институции работят по кланово-патриархален начин, който ни сродява с Пакистан и Нигерия.

Изпълнителният директор на „Трансперънси интернешънъл” Диана Ковачева заяви, че докладът на ЕК не е изненада за тях и припомни, че според изследване на възприятието на корупцията за миналата година България получава индекс 4.1, като средният индекс за страните от Евросъюза е 6.5. Това означава, че страната ни не е показала никакъв прогрес в борбата с корупцията през последните четири години.

Висшият съдебен съвет започва работа по създаването на единен етичен кодекс на магистратите. Това съобщи членът на съвета Цони Цонев, по време на дискусията организирана от „Трансперънси интернешънъл”. В момента всяк една от институциите в съдебната система има свой етичен кодекс.