Здравната система и пазарът на труда – най-проблемните ни области
Здравната система и пазарът на труда – най-проблемните ни области / netinfo
Състоянието на здравната система и пазара на труда са най-проблемните области пред развитието на българската икономика през 2006 г. Това сочат данните от анализа на Центъра за икономическо развитие, оповестени днес. Икономическият растеж на страната се запазва висок, а привлечените 3 милиарда евро и половина надхвърлят дефицита по текущата сметка. Въпреки това България изостава с административната реформа, сочат изводите от доклада.

Очакваният икономически растеж за страната през 2006 г. по предварителни данни ще е 6,5 на сто. Това според авторите на проучването е довело и до рекорден ръст на индекса ЕСТАТ на бизнес климата през изминалата година и през първия месец на настоящата година. Наред с рекордното ниво на чуждестранните инвестиции, през 2006 г. се наблюдава обрат в тенденцията вносът да изпреварва износа. Производителността в промишления сектор се увеличава, но върху бизнеса отрицателно влияят задълбочаващите се проблеми със железопътната инфраструктура и по-ниските темпове на растеж в туризма. Огромен проблем за частния сектор е и липсата на добре подготвени хора в администрацията, които да работят за усвояване на европейските фондове.

Обезпокоително е също и нивото на инфлация през 2006 г., което възлиза на 6 процента и половина, отбелязват от Центъра за икономическо развитие. Според техните прогнози през първата година от членството на България в Европейския съюз инфлацията ще се задържи около 6%.

По отношение на финансовата политика, изминалите 12 месеца са изключително благоприятни от гледна точка на намаления корпоративен данък и успешното развитие на капиталовия пазар. Това обаче не може напълно да компенсира задълбочаващите се проблеми с квалификацията на работната ръка и липсата на напредък в здравната реформа, категорични са експертите на Центъра за икономическо развитие.