Реалното строителство на нова ядрена мощност - седми блок,на площадката на АЕЦ "Козлодуй" може да започне през 2019 година. Това съобщи Ивайло Нинов, началник отдел "Инвестиционни проучвания и инженеринг" в "АЕЦ "Козлодуй- Нови мощности", по време на обществено обсъждане на Доклада за оценка на въздействието върху околната среда на инвестиционното предложение за изграждане на блока в Козлодуй, предаде БТА. Той уточни, че "първият бетон за изграждането на новата мощност може да бъде излят през 2019 г.", ако Министерският съвет вземе решение по същество за това през 2014 г., когато може да стартира и тръжната процедура за избор на технологията.
Нинов представи проекта за изграждане на Седми блок на площадката на АЕЦ "Козлодуй", по който специализиран експертен екип на консорциума "Дикон-Аскона Инж. е изготвил доклада за ОВОС на инвестиционното предложение. Предвидени са две възможности за технологията на новата мощност - хибрид с използване на готовия реактор за АЕЦ "Белене" и конвенционална турбинна част от друг доставчик или напълно нов реактор. Типът реактор трябва да бъде леководен с вода под налягане от трето поколение или трето поколение плюс с инсталирана електрическа мощност от 1200 мегавата.
Развитието на проекта в момента е на етап "избор на площадка за новата ядрена мощност" след решение на Агенцията за ядрено регулиране /АЯГ/. Определени са четири площадки - три в съседство със сегашната площадка на АЕЦ "Козлодуй", а четвъртата - в нейните граници, посочи Ивайло Нинов. В момента на тях се извършват геоложки и други проучвания, които ще бъдат представени отново в АЯГ за окончателно решение. Получена е положителна оценка на доклада за ОВОС на инвестиционното намерение от Министерството на околната среда и водите, което е позволило обществени обсъждания на документа. След последното обсъждане днес в Козлодуй докладът ще бъде внесен заедно с поставените въпроси и становища в Експертния съвет на МОСВ за решение, уточниха от "АЕЦ "Козлодуй"- Нови мощности".
Кметът на община Козлодуй Румен Маноев при откриването на обсъждането днес представи становището на местната общност. Той посочи, че то е положително и допълни, че местната власт и хората" осъзнато, трайно и мотивирано" поддържат изграждането на нова ядрена мощност на територията на общината.