Погват данъчните длъжници в Гърция
Погват данъчните длъжници в Гърция / снимка: БГНЕС

Новото гръцко правителство се заема с корупцията и с данъчните длъжници, съобщават гръцките вестници.

Министърът на икономиката и финансите Георгиос Алогоскуфис обяви, че първият законопроект, който кабинетът ще внесе в парламента, ще бъде за борба с корупцията и данъчните длъжници. Той поясни, че проектът е бил внесен преди изборите, но не е бил гласуван заради състоялия се миналата неделя парламентарен вот, предаде БТА.

Икономическият екип на премиера-консерватор Костас Караманлис смята да прокара закона за борба с укриването на данъци до гласуването на бюджета за следващата година, насрочено за края на ноември.

За първи път консервативно правителство дойде на власт през 2004 година, като тогава обеща нулева толерантност срещу корупцията. Но според общественото мнение и неправителствената организация Трансперънси интернешънъл, Гърция продължава да е сред страните с широко разпространена корупция.

През изминалите три и половина години проблемът с корупцията не само, че не бе решен, но и серия скандали опетниха имиджа на предишния кабинет. Последният скандал се отнасяше до източването на 4,8 милиона евро от държавни пенсионни фондове, което принуди министъра на труда да си подаде оставката през април.

Законопроектът, който преизбраният кабинет на премиера Костас Караманлис сега смята да внесе, предвижда различни отстъпки за онези данъкоплатци, които сами декларират, че не са се издължили към държавата, като за целта властите ще приемат фактури без печати. Премахват се също данъците и таксите за първо жилище, както и се заменят наследствените данъци с такса от 1 процент.

На данъкоплатци, декларирали фактури от 1 август, ще бъде правена отстъпка до 40 на сто от направените разходи и до осем хиляди евро от доходите. С други думи, за да се надява на отстъпка, данакоплатецът трябва да представи в декларацията си през пролетта на 2008 г. фактури на стойност 20 хиляди евро. Така на него ще му бъде направена отстъпка, която ще е в размер на 3 100-3 200 евро в зависимост от това с какъв коефициент е облаган.

Остава да се види дали данъкоплатецът ще избере да плаща налози с фактури или ще предпочете да плаща по-малко пари без фактури. Повечето от търговците обаче предпочитат да предлагат стоките си на по-ниски цени, без включено в тях ДДС и без да дават фактури, пише в. "Елефтеротипия".