България отбелязва Световния ден на околната среда с образователна кампания в 46 училища и 63 компании от различни сектори на икономиката.
Според Организацията по прехрана и земеделие на ООН (ФАО) всяка година 1,3 милиарда тона храна се пропиляват. В същото време един на всеки седем души по света заспива гладен, а повече от 20 000 деца под 5-годишна възраст умират всеки ден от глад. В България годишно остава 700 000 тона неоползотворена храна, докато 1,6 милиона сънародници живеят в нужда. За 2012 година екипът и доброволците на Българска хранителна банка са събрали 195 тона храна, която се равнява на 490 000 обяда.
В България организатор на инициативата за деня на околната среда е Българската мрежа на Глобалния договор на ООН. Това е ден за действие, в който се случват стотици хиляди инициативи, буквално във всяка страна по света, за подобряването на околната среда сега и за в бъдеще. Темата тази година се фокусира върху разпиляването и загубата на храна. "Мисли. Яж. Пести. Намали своя хранителен отпечатък" е новата кампания, която ПОСООН и Организацията по прехрана и земеделие на ООН (ФАО) съвместно с все по-разрастващ се списък от партньори от публичния и частния сектор стартираха по-рано тази година. Тя привлича вниманието върху проблема, че огромни количества продукция никога не достига от нивата до масата.
Всъщност поне 1/3 от всичко, което се отглежда на планетата, се губи между полето и потребителя. Това е етичен, икономически и природен проблем, като се имат предвид огромните загуби на енергия, вода, тор и други вложения в резултат на производството на храна, която така и не се изяжда.
България е на трето място по бедност в Европа и едновременно с това заедно с останалите 27 страни членки на ЕС страната ни е част от статистиката, според, която 50% от произведената, годна за консумация и здравословна храна в ЕС, или близо 80 милиона тона, се разхищава всяка година - в домакинства, супермаркети, ресторанти и по веригата за доставки. Количество, достатъчно да изхрани цяла Испания.
"Живеем в свят на излишество, където производството на храна надхвърля търсенето, и все пак 870 милиона души не се дохранват и спирането на растежа при децата се е превърнало в недоловима пандемия. За да създадем бъдещето, което искаме, трябва да поправим това неравенство." – казва в обръщението си генералният секретар на ООН Бан Ки-мун по повод Световния ден на околната среда.
Производството на храна в световен мащаб заема 25% от обитаемата земя и е отговорно за 70% от изразходваната прясна вода, която употребяваме, 80% от обезлесяването и 30 % от емисиите на парникови газове. Това е най-големият фактор за загуба на биоразнообразието и изменението на земната покривка.