Народното събрание прие промени в Закона за енергетиката, които дават възможност на Комисията за енергийно и водно регулиране (КЕВР) да удължи със срок до един месец действието на стария регулаторен период, който приключва на 30 юни.
Промените предизвикаха нов дебат в парламента. Очаквано темата отново породи взаимни обвинения между управляващите и опозицията.
Председателят на енергийната комисия в парламента и бивш ресорен министър Делян Добрев заяви, че управляващите считат за целесъобразно да се даде възможност на енергийния регулатор да отложи своето решение, ако прецени. Ако прецени, комисията да отложи решението за ценовия модел за електроенергетиката, за да се съобрази с новите обстоятелства, които ще доведат до различни изходни данни и съответно до различен краен резултат, прилагайки същия модел на регулатора, призова той.
Отлагането на новия ценови модел за тока крие и вреди, и ползи
„Стана ясно, че управляващото мнозинство и изпълнителната власт правят опит в рамките на един месец да успокоят обществото и българските граждани. Това, че ще се опитате в рамките на този месец да обвините всички, но не и да признаете вашите грешки, няма да свали тази отговорност на вас като правителство, персонално като министър на енергетиката, госпожо министър, и всички, които сте в това управляващо мнозинство, излъчило изпълнителната власт", каза Красимир Янков от левицата.
КЕВР: 2015 година – последен шанс за съществени реформи в енергетиката
Енергийният министър Теменужка Петкова сподели, че управляващите не са бездействали и от първия ден на мандата си са предприели необходимите действия за свиване на дефицита в сектора. „Предприехме законодателни промени, които са доста смели и които с подкрепата на всички парламентарни групи станаха факт и благодарение на които смятам, че започна процесът по оздравяване на сектор енергетика", каза министърът.
Бизнесът иска „замразяване” на цените на тока до Нова година
Десислав Чуколов от Атака припочни за недоволството от страна на бизнеса за новия ценови модел. „Работодателите, едрият бизнес възнегодува, каза „Тези цени не са добре за нас". Веднага се задействаха комисии, премиерът - излезе даже в опозиция на самия себе си, и решихме, че трябва да задържим цената на тока. Правилно, браво, така е! Ние от Атака многократно сме предлагали мораториуми за шест месеца говорим за месец", обясни той и пресметна, че една шеста от исканията на Атака ще бъдат изпълнени.