Земеделският министър Мирослав Найденов се закани да докаже схема със заменки по застроени терени по цялото Черноморие, за които има събрани вече над 2000 преписки. Той обвини предишното правителство за казуса с терена от 29 декара в несебърски квартал. Политическите ни опоненти излязоха от равновесие, защото намеренията ни са да разследваме случая не само за този спорен терен, но и за земите в целия квартал и да покажем порочната схема за застрояването, каза Найденов. Затова опозицията иска оставки, смята той. Министърът бе в Несебър и провери спорния терен, изваден от горския фонд през 2008 година. Междувременно окръжната прокуратура в Бургас се самосезира по случая. Преписката, образувана в отдел „Административен", е за проверка на законосъобразността на актовете на местната администрация.
Найденов посочи, че вече разполага с пълна документация и започва проверка на земите в новия квартал. Гори не видях, но смятах, че теренът е на първа линия, а всъщност около тази земя навсякъде има строителство, изтъкна той. Въпросът е дали статутът на другите терени е сменен по подобна процедура, каза още министърът. Предстои да стане ясно и какви мотиви са дали основание за одобряването на Подборния устройствен план. Ако до десет дни излязат научни доказателства, че в спорния терен има дюни, то сделката може да бъде развалена само в съда. Същевременно управителят на фирмата инвеститор „СЛЕ груп" Станимир Стоянов обяви, че ако строителството бъде спряно, той лично ще обжалва решението пред европейските институции. По думите му на мястото е трябвало да започне изграждането на къщи ниско строителство, част от които вече са продадени на чужденци. На този етап фирмата доброволно е спряла строителството, докато излезе решение на междуведомствената комисия.
Преди дни председателят на Управителния съвет на природозащитна организация „Зелени Балкани" Тома Белев алармира в социалната мрежа Facebook, че багери заравняват защитени дюни в местността Кокала близо до Несебър. Теренът е част от дюните в защитена зона Ахелой-Равда-Несебър от мрежата Натура 2000. Според Белев държавата е загубила най-малко 3.5 млн. лева от неизгодна сделка на Министерството на земеделието и храните в края на миналата година. Става въпрос за 29 дка пясъчни дюни край Несебър, които са продадени на цена под данъчна оценка от земеделското министерство. Само за ден теренът е продаден на цена, близо четири пъти по-висока от първоначалната. Към момента строителните дейности на спорния терен са спрени. До края на следващата седмица трябва да има решение на междуведомствената комисия по казуса.