Сърбия, за разлика от България и Румъния, все още не е член на ЕС. Не е ясно кога ще стане възможно започването на преговори за присъединяване, но страната печели от сегашното си положение.
Според политико-икономическите теории картината на икономическото развитие в големите държави в Югоизточна Европа би трябвало да е ясна: за Румъния и България "европейското бъдеще" стана реалност, когато се присъединиха към ЕС през януари 2007 година. Икономическото им развитие и напливът на инвеститори не са възпрепятствани нито от системните провали в борбата с корупцията в Румъния, нито от липсата на успехи срещу организираната престъпност в България. За западната им съседка перспективите са несигурни: не се знае кога Сърбия ще е готова да започне преговори за присъединяване към ЕС. При това в Белград отскоро във властта се завърна Социалистическата партия (СПС) на Слободан Милошевич, която никога не се е отричала от неговия режим. В тези условия големите чуждестранни компании би трябвало да избягват да инвестират средства в страната.
Действителността обаче е друга. Някои области в Сърбия са пред икономически разцвет благодарение на преместването в тях, най-вече от Румъния, на големи чуждестранни компании. Производители като баварската компания за автомобилни части Draexlmaier (Дрекслмайер) изнасят част от производството си от ЕС, където има висока степен на правна сигурност, за да инвестират в Сърбия. Една от дейностите на Дрекслмайер е доставката на електронни уреди за големите европейски автомобилостроители, производството на които изисква изключително квалифициран човешки труд и не може да се извършва механизирано. За да задържи цените ниски, за баварската компания преместването в страна с ниско заплащане на труда като Румъния през 90-е години е било печеливш ход. Между 1993 г. и 2003 г. компанията е открила там пет фабрики с над 18 000 работници.
Инвеститорът бил доволен, производството в Румъния изглеждало осигурено за години напред. Но след присъединяването на страната към ЕС за Дрекслмайер и други компании възникват трудности.
В Западна Румъния вече има достатъчно работни места, но липсва квалифицирана работна ръка. Отчасти това е последица от многобройните инвестиции, но се дължи и на емигрирането на квалифицирани кадри към страните от ЕС. Още преди присъединяването хиляди румънци са напуснали родината си, за да потърсят по-добри условия за работа и живот в Италия, Испания и други европейски страни. След 2007 г. изселването достига нов връх. В резултат на това инвеститори започнаха битки, в които взаимно си отнемат работниците. В някои фирми месечно напускат до 30 на сто от работниците. Постоянното наемане на нови служители обаче е скъпо и намалява предимствата от ниското заплащане. Отрицателен фактор е и по-бавното развитие на инфраструктурата спрямо икономическия растеж от последните години.
Подобно е положението и в България. В градските центрове и в някои райони около тях, разполагащи с подходяща инфраструктура, вече не работниците трябва да се опитват да запазят работата си, а работодателите - своите работници. Недостиг на работна ръка има и в селското стопанство - тази година са били необходими около 20 000 повече работници, отколкото местният трудов пазар може да предложи. Германските собственици на корабостроителница в дунавския град Русе, поради невъзможността да намерят български специалисти, са намерили отговор в назначаването на 100 виетнамски заварчици.
Според официални данни на българския Национален статистически институт, в чужбина работят около 550 000 българи - висока цифра за страна с население около 7,3 млн. души и отрицателен естествен прираст. Много гурбетчии обаче изобщо не фигурират в статистическите данни.
Сърбия е естественият печеливш от отрицателните процеси в нейните съседки. Все повече фирми, нуждаещи се от квалифицирани работници, се оглеждат за други възможности. Стратезите на Дрекслмайер са открили своята възможност в градчето Зренянин в източната част на областта Войводина. Първоначално компанията е имала проблеми с износа на продукцията си в ЕС, но под натиска на правителството в Белград митническите власти осигуряват безпроблемна експедиция. От пролетта компанията има фабрика и в сръбската част на Банат, в която до следващата година ще бъдат назначени над 1000 работници. Сръбските икономисти се надяват, че това е само началото и че баварската компания ще бъде последвана и от други инвеститори.
Сърбия има още едно предимство като място за инвестиции, което дължи на Милошевич - споразумението с Русия за свободна търговия, подписано през 2000 година. В него са включени повечето важни икономически браншове, включително и автомобилостроителната промишленост, а много инвеститори използват не особено интересния сръбски пазар като трамплин към пазарите в Русия.
Но и без връзката с Русия все повече инвеститори откриват, че Сърбия не отговаря на лошата си слава. Предвид катастрофалната репутация, която балканската държава си изработи по времето на Милошевич, това само по себе си не е успех. През изминалите месеци обаче положението видимо се е стабилизирало. Дори обявената през февруари независимост на Косово не дестабилизира страната, както прогнозираха някои политици в Белград.
Новото правителство на Демократическата партия (ДП), начело с Борис Тадич, може да управлява само с помощта на СПС, но никой в икономическите кръгове не се притеснява от това. През последните години СПС често се е доказвала като прагматичен клуб от бизнесмени, чиито членове се стремят винаги да са най-силните играчи. В момента предимството е на страната на Тадич и неговата прозападна политика и ръководството на СПС си позволява известно поевропейчване на възгледите си. То ще трае поне дотогава, докато осигурява участие на партията във властта и никой не изисква от нея да се откаже от своето минало. Това поведение на СПС е политически съмнително, но безспорно благоприятно за икономическото развитие на страната, защото политически пребоядисаните социалисти подкрепят ратифицирането на Споразумение за стабилизиране и асоцииране с ЕС. Големи западни компании са планирали инвестиции в Сърбия, ако Белград, който има стабилни договорни споразумения с Брюксел и в дългосрочен план улеснява безмитния износ на стоки за ЕС, ратифицира това споразумение.
След последните избори надеждите за икономически просперитет са свързани най-вече с областта Войводина, най-развитата част на страната. В тази северна провинция с благоприятно разположение, предвидливи кметове и умели общински власти отдавна привличат западни компании, като предлагат бързи и освободени от бюрократични пречки процедури при установяването им.
Познат в цяла Сърбия пример е кметът на градчето Инджия Горан Жечич, който насърчава изграждането на промишлена зона и с изгодното си за компаниите управление вече е привлякъл много големи фирми в своя град. Наскоро той възторжено обяви, че индийска софтуерна компания ще инвестира близо 600 млн. долара в неговата община. За оптимизма допринася и оповестеното през юни решение на Даймлер (Daimler AG) да построи завод за 800 млн. евро в унгарския град Кечкемет, само на 100 км. от северната сръбска граница.
Западни инвестиции се насочват дори към сравнително слабо развитите южни провинции на Сърбия. Там все още липсват изградени промишлени зони и предприемчиви общински ръководства, но Югът може да предложи на инвеститорите, ако си позволим да сме цинични, мечтано висока безработица и едно ограничено в
собствената си държава население, което още дълго време няма да има достъп до трудовите пазари на ЕС. Докато брутната работна заплата в Северна Сърбия е около 360 евро, то в Южна е едва 250 евро, а в Македония и Босна и Херцеговина - дори по-ниска. В столицата Белград обаче чуждите компании често срещат препятствия. Сръбските олигарси и техните политически помощници държат града в здрава хватка. Дори "прозападната" ДП е дълбоко затънала в корупция. Западни търговски вериги, каквито в момента почти няма в Сърбия, търпят неуспех още с намирането на подходящ парцел. Някои от години търсят безуспешно. Според местен източник, в Белград има малко подходящи парцели, за местните олигарси е детска игра да попречат на чуждестранните си конкуренти да придобият терени, а антимонополното законодателство почти не функционира. Към това се прибавя и проблемът за неясната собственост на много парцели. В редица случаи инвеститори придобиват земя от продавачи, които не са имали право да я отчуждят.
Някои от инвеститорите играят играта, плащат "такси за ускоряване на процедурите" на отделни служители и подхранват алчността на бюрократите. Други се оттеглят в провинцията и припечелват добросъвестно.
Дрекслмайер, постоянно търсеща нови места, отива по-далеч. В началото на юли правителството на Косово обяви, че баварската компания възнамерява скоро да открие производство в Прищина. Съобщението предизвика сензация, защото досега малцина са се осмелили да се "хвърлят" в някогашната размирна провинция. Компанията обаче потвърди съобщението като заяви, че през август 2008 г. ще започне пилотен проект в столицата Прищина, ангажирайки първоначално 100 работници. Ако опитът е успешен, през следващите години ще бъдат открити още стотици работни места.
42 минути
Либералите в ЕП предлагат изключването на ДПС от редиците си
"Изпълнителното бюро на АЛДЕ единодушно реши да препоръча изключването на „Движение ...
55 минути
Нетаняху: Израел ще продължи да действа срещу хусите в Йемен
Премиерът Бенямин Нетаняху заяви, че Израел ще продължи да действа срещу подкрепяните ...
1 час
Вучич нарече опозицията „тъпи магарета и политически педофили“
Сръбският президент Александър Вучич отправи нови обидни квалификации по адрес на ...
2 часа
ПП очаква групата на „Обнови Европа“ в ЕП да изключи ДПС
Днес председателството на „Обнови Европа“ в Европейския парламент препоръча прекратяване ...
3 часа
Виктор Орбан: Унгарска компания иска да купи „Лукойл - Бургас“
Унгарската "Мол" има оферта за "Лукойл-Нефтохим", съобщи БНТ. Компанията е един от участниците ...
5 часа
И Сръбската православна църква се включи в политическата битка в Сърбия
Водачът на Сръбската православна църква патриарх Порфирий лично се намеси в политическия ...
5 часа
66% от французите вече са недоволни от новия премиер Франсоа Байру
Новият министър-председател на Франция Франсоа Байру се изправи пред ново предизвикателство: ...
5 часа
10 загинали при самолетна катастрофа в Бразилия
Малък самолет с 10 души на борда се разби в центъра на туристическия град Грамаду в ...
6 часа
Вълна от опити за палежи залива Русия
Вълна от опити за палежи заля Русия в последните дни, а тяхна мишена са обекти като ...
7 часа
Руските сили са екзекутирали петима военнопленници
Руските сили са екзекутирали петима украински военнопленници, съобщи украинският ...
7 часа
197 ястия на Коледната трапеза в Димитровград (СНИМКИ)
1000 порции боб с тиква и царевица приготви на площада в Димитровград майстор-готвачът ...
8 часа
Шести ден: Спасителната акция за 13-годишния Ники от Конаре продължава
По разпореждане на вътрешния министър Атанас Илков действията по издирването на 13-годишния ...
8 часа
Митничари откриха еврови банкноти в чорапогащник и бельо на „Капитан Андреево“
Недекларирана валута на обща стойност 262 280 лева задържаха митническите служители ...
8 часа
Километрично задръстване от тирове и автомобили на границата с Турция
Огромни струпвания от тирове и леки коли са се образували на границата с Турция. Опашката ...
8 часа
Германските имиграционни власти са предупреждавали за заподозрения от Магдебург
Германската Федерална служба по проблемите на миграцията и бежанците съобщи, че е ...
9 часа
Илков: Няма място за притеснения от съкращаване на бройки в „Гранична полиция“
Няма място за притеснения от съкращаване на бройки в "Гранична полиция" или за някакви ...
10 часа
Русия превзе още две села в Източна Украйна
Русия заяви, че е превзела още 2 села в Източна Украйна, което е най-новата териториална ...
10 часа
Нова измама в Ловеч: Купуваш подарък по интернет, получаваш неприятна изненада
В навечерието на коледните и новогодишни празници се увеличават броят на измамите ...
11 часа
Хеликоптер се включи в издирването на 13-годишния Николай
Хеликоптер се включи в издирването на 13-годишния Николай от село Конаре.
Шести ден ...
14 часа
Пираня-вегетарианка и змия Леонардо ди Каприо са сред новоименуваните видове през 2024 г.
Пираня-вегетарианка от Амазонка и летящ динозавър, вкаменелости от който са открити ...
15 часа
Ако не спите с чорапи, ето защо трябва да започнете още тази вечер
С падането на температурите през зимата хората предприемат различни мерки, за да затоплят ...
15 часа
Защо е важно да се храним със сезонни храни
Природата ни дава хранителните вещества, от които се нуждаем в точното годишно време. ...
15 часа
Усик срази Фюри и остава №1 в тежка категория
Олександър Усик спечели реванша си за шампионската титла в тежка категория срещу Тайсън ...
16 часа
Пръстените на Сатурн: Удивителната визитка на най-забележителната планета в Слънчевата система
Сатурн, вторият по големина газов гигант в нашата Слънчева система, продължава да впечатлява ...
16 часа
Албания забранява TikTok
Албанското правителство ще блокира достъпа до социалната платформа TikTok за период ...
17 часа
Ще продължат ли снеговалежите в неделя
През деня ще преобладава слънчево време. По-значителна облачност ще има преди обяд ...
17 часа
Честваме Света Анастасия, ето какво гласи народно поверие
На 22 декември православната църква почита деня на Великомъченица Анастасия (Св. Чьорна). ...
17 часа
Упоени и изнасилени жени: Защо в Телеграм се хвалят с това
В продължение на повече от година разследващи журналисти от ARD са наблюдавали чатове ...
17 часа
Умора и намалена концентрация: Какви други симптоми алармират за недостиг на витамини в организма
Умора и намалена концентрация - какви други симптоми алармират за недостиг на витамини ...
17 часа
ДПС се събра на извънредна национална конференция (ВИДЕО)
Извънредна XII национална конференция на ДПС се провежда в НДК. Събитието беше анонсирано ...
1 ден
Зеленски обеща още удари срещу руски военни обекти
Украинският президент Володимир Зеленски заплаши с нови нападения срещу военни обекти ...
1 ден
Стъпкани по време на раздаване на храна: Десет души, включително деца, са загинали в Нигерия
Десет души, включително четири деца, загинаха при тъпканица в столицата на Нигерия ...
1 ден
Стотици се събраха в Магдебург, за да почетат паметта на жертвите на нападението
Стотици германци, включително представители на крайната десница, се събраха тази вечерта ...
1 ден
Десетки пътници от два влака са блокирани на две гари под Балкана
15 души на гара „Царева ливада“ и над 40 пътници във влак на гара „Дъбово“ са блокирани ...
1 ден
Зеленски се е срещнал с директора на ЦРУ в Украйна
Украинският президент Володимир Зеленски заяви, че се е срещнал с директора на ЦРУ ...
1 ден
Боровец откри зимен сезон 2024/2025 с впечатляващо светлинно шоу (СНИМКИ)
Боровец, първият и най-стар зимен курорт на Балканите, даде старт на зимен сезон 2024/2025 ...
1 ден
Затвориха за кратко Прохода на Републиката
Проходът на Републиката бе затворен за кратко, заради снегонавявания и закъсали тежкотоварни ...
1 ден
32 загинали при катастрофата между автобус и камион в Бразилия
Най-малко 32 души загинаха при катастрофа между камион и автобус тази сутрин на магистрала ...
1 ден
Президентът осъди атаката в германския град Магдебург
Президентът Румен Радев осъди атаката в германския град Магдебург, при която снощи ...
1 ден
Тежка катастрофа с един загинал на изхода на Асеновград
Тежка катастрофа с един загинал на изхода на Асеновград затвори движението в посока ...