Какво трябва да знаем преди да подпишем договор за лизинг на автомобил
Какво трябва да знаем преди да подпишем договор за лизинг на автомобил / netinfo

Автомобилът на изплащане – за пореден път това е темата, на която „МОИТЕ ПАРИ” ще обърне внимание. Не еднократно вече са публикувани материали по този въпрос, част от които могат да бъдат открити на www.moitepari.bg. Мотивът отново да се обърне поглед към тази материя е все по-големият интерес на хората към закупуването на автомобил по този начин. С нарастването на интересът, възникват и някои неясноти свързани с това. В предходните си публикации, „МОИТЕ ПАРИ” направи опит да представи основните, характерните особености на този род покупка. Разбира се представянето е съвсем общо и с недостатъчно подробности. Оказва се, че неяснотите са немалко, поради което обект на разглеждане в настоящият материал ще са някои от правните аспекти касаещи покупката на автомобил на лизинг.

Първото, на което ще се спрем е застраховането на автомобилът. Вече е ставало въпрос за това, поради което само ще припомним някои от вече известните неща. При покупката на автомобил на лизинг, всеки купувач трябва да знае, че задължително се сключва застраховка. Тази застраховка е „Автокаско” и е в полза на лизингодателя, но за сметка за лизингополучателя (той плаща вноските). По-важно в случая е как застраховането на автомобилът се урежда в лизинговия договор. Това, всеки забелязва, касае т.нар. права и задължения на страните по договора. В този контекст ще направим опит да представим някои разяснения, които имат по-скоро юридически характер и е важно да се имат предвид преди подписването на договора.

За начало ще започнем с това, че лизингът на автомобил по своята същност е финансов лизинг. Характерното за него е, че автомобилът е собственост на лизингодателя, до пълното му изплащане. Независимо от това, рисковете от погиване на имуществото (автомобил в случая) се носят от лизингополучателя. В тази връзка е важно да се уточни, че като следствие от носенето на риска, лизингополучателят покрива щетите, ако такива възникнат при дадени обстоятелства. Застрахователите имат регламент кои рискове се покриват и кои не, също така кой, кога, какъв размер и на кого дължи обезщетение. Тези условия са специфични за застрахователния бизнес и няма да бъдат обект на разглеждане.

Рисковете и задълженията на страните при евентуалното им реализиране също могат да бъдат описани в договора за лизинг. Обикновено лизингодателят поема ремонта на автомобила в случаите, когато той не е в резултат на кражба, грабеж или пълна загуба на автомобила. При настъпването на тези рискове, обезщетението се изплаща на лизингодателя, като лизингополучателя продължава за заплаща месечните си вноски.

По-горе се заговори за права и задължения на страните, което предполага съответното изпълнение на условията на договора. Предвид на това, лизингополучателят трябва да знае, че при неспазване на условията по договора, той е длъжен да върне автомобила. Автомобилът се връща и в случаите, когато в края на лизинговия срок лизингополучателя не желае да го придобие. Така поставено, условието изглежда малко нелогично, тъй като всеки предприел покупка на автомобил на лизинг го е направил с презумпцията в края на срока да го придобие. Тук може би е моментът да се спомене, че лизингът освен, че е вид кредит, той носи и характеристиките на отдаването под наем. От тази гледна точка, придобиването на вещта в края.