IT секторът се бори за таланти
IT секторът се бори за таланти / netinfo

Откриването и управлението на таланти в сферата на информационните и комуникационните технологии (ИКТ) е сериозен проблем в световен мащаб, сочи публикуван вчера доклад на Прайсуотърхаус Купърс (PricewaterhouseCoopers), цитиран от електронното издание techcentral.ie.

Въпреки че университетите в районите с висока концентрация на специалисти като Източна Европа, Индия и Китай бълват специалисти, световният ИКТ сектор се бори с проблеми, свързани с качеството и управлението на човешкия капитал.

"Инвестициите в работната сила са една уникална, неоползотворена възможност за компаниите от ИКТ сектора да засилят финансовото си представяне. Ръководителите на технологични компании трябва да подобрят управлението на човешкия капитал във фирмите си и да създават иновативни програми, за да привличат и задържат най-добрите си служители", се посочва в доклада.

Въпреки че редица технологични организации търсят таланти в чужбина, мнозина от тях вече са разбрали, че тези източници могат да се окажат проблемни, отбелязват експертите от Прайсуотърхаус. Според допитването 41 процента от технологичните компании признават, че им е трудно да намират технологични таланти на нововъзникващите пазари, като 48 на сто не успяват да задържат тези таланти. Задържането на талантите се оказва сериозен проблем, както от гледна точка на възможностите за издигане в кариерата, така и от гледна точка на възнаграждението. Заради относителния недостиг на специалисти, съчетан с високото търсене, хората са готови да потърсят възможности за работа на друго място, ако не са доволни от сегашната си позиция.

Покачването на заплатите още повече усложнява ситуацията, отбелязват от Прайсуотърхаус. Именно поради тази причина Китай и Индия започват да губят статута си на държави с ниски разходи. Ирландия също бе изправена пред подобна ситуация след прилива на таланти от Източна Европа при последните разширявания на ЕС.

Въпреки че Ирландия отвори границите си за граждани на новоприетите държави от ЕС преди две години, работодателите в някои сектори смятат, че все още няма достатъчно таланти, които да покрият нуждите им, твърди Марк Картър от ирландския филиал на Прайсуотърхаус. Присъединяването на България и Румъния към ЕС на 1 януари вероятно ще изостри ситуацията.

Според доклада основните проблемни области, определени като "слабости на технологичната индустрия" са "обучението на високопоставени ръководители, възможностите за издигане и създаването на системи за възнаграждение, които са както мотивиращи, така и удовлетворителни.

Много организации вече правят опити да се справят с проблемите, свързани с броя и качеството на специалистите, като си сътрудничат с образователни органи, отбелязват авторите на документа. Някои прогресивни фирми вече се вглеждат и в самите себе си, за да подобрят управлението на наличния си човешки капитал. Според доклада 90 на сто от анкетираните за целите на неговото изготвяне твърдят ,че развитието и задържането на най-добрите служители в дадена компания е много важно.

"Вече не става въпрос за борба за таланти. Истинското съревнование може да бъде спечелено единствено чрез разработването на инструменти и стратегии за управление на човешкия капитал в предприятието", заключава Хелге Бенц от Прайсуотърхаус. /БТА/