През октомври, както и през септември, цените на ипотечните кредити се движеха в почти същите граници. Някои от банките навлязоха в промоционален период, като предложиха по-добри условия по кредитите си, други предложиха съвсем нови оферти, а трети следваха развитието на пазара.
През октомври също така БНБ публикува балансите на търговските банки, където също се наблюдават някои изменения. Промяната в пазарните дялове на някои банки е показателно за нарастване или намаляване на интереса към тях. Част от това е пряк резултат от предлаганите от тях оферти. Независимо от подобренията, при това чувствително, на офертите при някои банки, пазарът запази средно ниво на цените равно на това от септември.
Любопитен факт е, че след наложените рестрикции от страна на БНБ с цел ограничаване на кредитирането, средните цени на най-добрите оферти за ипотечни кредити се върнаха точно с година назад. Историческите стойности на Индекси МОИТЕ ПАРИ ясно го показват.
Индекс МОИТЕ ПАРИ - BGN
Стойността на индексът в лева е 7.97 процента. Настоящата стойност е само с 2 базисни пункта по-ниска от предходния месец и дава основание да се счита, че практически подобрение няма. Отново редица банки коригираха своите оферти и това оказа влияние върху стойността на индекса. През изминалия месец пет от банките, включени в Индекс МОИТЕ ПАРИ – BGN, направиха подобни. Две от тях подобриха своите предложения, а останалите три ги влошиха.
Първата от банките, подобряваща своята най-добра стандартна оферта, постига това в резултат на две корекции. Едната е свързана с премахване на таксата за усвояване, която до момента беше 1.50 на сто от стойността на кредита. Другата промяна засяга таксата за управление на кредита, която се повишава с 20 базисни пункта до 0.50 процента. Нарастването на тази такса не е толкова значимо и офертата, въпреки всичко се подобрява. Голяма роля за това има отпадането на цитираната по-горе такса. Така най-добрата оферта на банката е с 7 базисни пункта по-добра в сравнение със септември тази година.
Въпреки постигнатото подобрение, през изминалото тримесечие банката регистрира свиване на пазарния си дял при отпуснатите ипотечни кредити в левове. Към септември 2007 г. тя губи 1.70 процента от него в сравнение с притежавания през лятото.
Втората банка, подобрила офертата си, постига това в резултат на три корекции. Банката премахва три от основните такси: за разглеждане на документи, за усвояване на кредита, за управление на кредита. Така офертата й чувствително се подобрява, като от цената на кредита се отнемат 47 базисни пункта.
И тук, както при предходната банка, въпреки подобренията се отчита свиване на пазарния дял. Отстъпването е незначително (0.29 процентни пункта), но все пак е показател, че през последното тримесечие банката не е съумяла да привлече достатъчно нови клиенти.
Първата от банките, влошаващи своята най-добра оферта, дължи това на един единствен фактор – покачил се SOFIBOR. Този компонент е сред основните съставящи лихвата и той е причината за нейното покачване. Така най-добрата оферта на банката вече струва с 72 базисни пункта по-скъпо. Що се отнася до пазарния дял на банката – тя придобива нови 9 базисни пункта към него.
Втората банка с влошени оферти също дължи това на покачване на своите лихви и на нищо друго. Покачването в лихвата е в размер на 25 базисни пункта. Тя рефлектира върху Годишният процент на разход (ГПР), като го завишава с почти същия размер. Относно пазарния дял на банката, тя запазва своите позиции, като дори добавя 2 базисни пункта към него.
Последната от банките с по-лоши оферти дължи това на преобразуваната годишна такса за управление в месечна. С новия размер на таксата на практика се отчита завишение с около 65 базисни пункта. В подобен размер е и отражението върху ГПР по офертата.
Банката повишава пазарния си дял спрямо предходното тримесечие с 14 базисни пункта.
Индекс МОИТЕ ПАРИ – EUR
При индекса в евро ситуацията е сходна. Същите пет банки отчитат корекции и по офертите си в евро. Разликата тук е, че банките, подобряващи своите оферти, са три, а тези, които ги влошават, две. Независимо от това, индексът не променя своята стойност спрямо септемврийската. Актуалната му стойност отново е 7.50 процента.
Както при Индекс МОИТЕ ПАРИ – BGN, така и тук първата банка, подобряваща своята най-добра оферта, дължи това на два фактора – отпада таксата за усвояване на кредита; повишава се годишната такса за управление. Подобрението е в размер на 4 базисни пункта.
И тук, както и при левовите кредити, банката губи част от своите позиции. Свиването на пазарният й дял през изминалото тримесечие е почти три пъти по-голямо от това при левовите кредити. Банката губи 4.76 процента от дела си при отпуснатите ипотечни кредити в евро.
При втората банка, подобрила своята най-добра оферта, причините са същите – отпадане на три от основните такси. Така най-добрата й оферта вече е с 46 базисни пункта по-добра. Пазарният дял на банката, за разлика при кредитите в левове, се повишава. Тя добавя нови 34 базисни пункта към него.
Третата банка с по-добра оферта дължи подобрението й на по-ниския EURIBOR, който участва във формирането на лихвата. Подобрението в офертата е в размер на 11 базисни пункта. За разлика от дела й при левовите кредити, тук той намалява с 15 базисни пункта.
При банките, влошаващи своите условия, причините за това са същите, както при Индекс МОИТЕ ПАРИ – BGN, тъй като това са същите банки. При първата от тях годишната такса за управление се превръща в месечна (ГПР се покачва с 64 базисни пункта), а при втората се покачва лихвата (ГПР се покачва с 17 базисни пункта). Първата банка добавя 45 базисни пункта към пазарния си дял, а втората 21.
Неколкократно бяха отчетени промени в пазарните дялове на банките. Очевидно е, че мерките на БНБ за ограничаване на кредитирането са дали своето отражение при някои от трезорите. За да неутрализират оттока на клиенти, някои от банките направиха значителни корекции по офертите си. Дали това ще даде нужния резултат, тепърва ще бъде обект на анализ. Факт е, че мерките на БНБ имат своето отражение и след покачването на средната цена на най-добрите оферти за ипотечен кредит през септември, те се запазват и през октомври. За съжаление, нивото е по-високо, което връща цените година назад.

5 часа
Доналд Тръмп обяви, че отменя санкциите срещу Сирия
Американският президент Доналд Тръмп поднесе изненада, като обяви днес от Рияд, че ...
6 часа
Между 3500 и 4600 лв. взимат шофьорите в столичния градски транспорт?
Заплатите на шофьорите и ватманите в градския транспорт на София варират между 3500 ...
6 часа
Зеленски обвини Путин, че се „страхува“ да се срещне с него за преговори в Турция
Украинският президент Володимир Зеленски обвини руския лидер Владимир Путин, че се ...
7 часа
Министър Вълчев иска ограничение за кметовете да обявяват неучебни дни
"Ще инициирам промяна в Закона за предучилищното и училищното образование, която да ...
7 часа
Налагат наказателна лихва върху глобите на нарушителите на пътя
Обединихме се да се предвиди върху глобите да тече наказателна лихва от датата на връчване. ...
Обилен цикъл след раждане: причини, симптоми и как да се справим
Обикновено обемът на менструалната течност при жена варира от 50 до 80 мл. Въпреки това, много жени изпитват ...
8 часа
Президентът за референдума: Новото мнозинство в парламента погази Конституцията и законите
Във връзка с разпореждането на председателя на парламента Наталия Киселова, с което ...
9 часа
БНБ с данни за кредите и депозитите на домакинствата
В края на март 2025 г. броят на кредитите на сектор "Домакинства" и НТООД нараства на годишна ...
9 часа
Вътрешната комисия изслушва Митов и полицаите от БОП Пловдив
Парламентарната комисия по вътрешна сигурност и обществен ред ще изслуша министърът ...
9 часа
Робърт Кенеди-младши влезе с внуците си в река, замърсена с отпадъчни води и ешерихия коли
Американският министър на здравеопазването и социалните услуги Робърт Ф. Кенеди-младши ...
10 часа
Как Путин сам падна в капана, който готвеше на Зеленски
С предложението за преговори в Турция Путин искаше да покаже на Тръмп, че е готов да ...
10 часа
Издирват българи, свързани с убийството на двама нелегални имигранти в Гърция
Убийството, извършено през август 2020 г. в гориста местност в Евкарпия, Солун, беше разкрито ...
10 часа
Премиерът представи законодателната програма за първите шест месеца на 2025 г.
Съветът за съвместно управление в Народното събрание обсъди законодателната програма ...
10 часа
Теменужка Петкова: Добрите новини от Брюксел за България продължават
Добрите новини от Брюксел за България продължават. Преди броени часове Европейската ...
10 часа
Леонардо ди Каприо връчва „Златна палма“ на Робърт де Ниро в Кан
Американската филмова звезда Леонардо ди Каприо ще връчи почетната награда "Златна ...
10 часа
Сблъсъци между въоръжени групировки в Триполи, най-малко шестима души са убити
Най-малко шестима души са убити при сблъсъците между враждуващи въоръжени групировки ...
10 часа
Денков за отхвърлянето на референдума: Киселова очевидно има самочувствието да вземе решение
Наталия Киселова има правомощия, тя е експерт и очевидно има самочувствието да вземе ...
10 часа
Обмислят денонощен педиатричен кабинет в Пета градска болница
Откриване на денонощен педиатричен кабинет в Многопрофилната болница за активно лечение ...
10 часа
Акции на СДВР: Различни по вид наркотици иззеха столични полицаи, има задържани
Служители на Осмо РУ задържаха 34 годишен мъж, разпространяващ наркотици. Акцията се ...
11 часа
Папа Лъв XIV иска да засили диалога между Католическата църква и евреите
Папа Лъв XIV каза на световните еврейски общности, че иска да засили диалога на Римокатолическата ...
11 часа
Фалшива новина заля социалните мрежи след визитата на Макрон, Стармър и Мерц до Киев
Интернет отново доказа способността си да превърне и най-невинната ситуация в трилър. ...
11 часа
Психолог: В българското образование не се насърчават учителите да ползват играта като метод
В българското образование не се насърчават учителите да ползват играта като метод. ...
11 часа
Русия е превзела още едно село в Донецка област
Русия обяви днес, че е превзела още едно село в Донецка област, Източна Украйна. До момента ...
11 часа
Контейнер избухна в пламъци в Самоков (СНИМКИ)
В жилищния квартал „Възраждане“ в Самоков горя контейнер.
Сигналът ...
11 часа
Затвориха белгийското летище Шарльороа заради сигнал за бомба, засегнати са полети от и до България
Белгийското летище Шарльороа бе затворено днес по обед заради сигнал за бомба, съобщиха ...
11 часа
Делфинариумът във Варна открива летния сезон
"Делфинариум Варна" открива летния сезон и вече ще посреща малки и големи посетители ...
11 часа
От „Възраждане“ искат оставката на председателя на парламента
Най-голямата опозиционна сила в Народното събрание "Възраждане" иска оставката на ...
11 часа
Арестуваха служител на СДВР по подозрение за корупция
Служител на Трето районно управление на СДВР е арестуван при операция на дирекция ...
12 часа
Председателят на КЕВР участва в среща по проблемите на електроенергийното развитие на община Варна
Председателят на КЕВР Пламен Младеновски участва в работна среща във Варна по проблемите ...
12 часа
Важно за родителите: Стартира приемът в първи клас на бургаските училища
На 14 май - сряда в 8.00 часа електронна система за прием в първи клас ще бъде активирана ...
12 часа
Къде няма да има вода в София
"Софийска вода" временно ще прекъсне водоснабдяването в някои части на София, съобщиха ...
12 часа
Започна кандидатстването за прием в първи клас в Пловдив
Започна кандидатстването за прием в първи клас в Пловдив, съобщиха от Общината.
Родителите ...
13 часа
Ще има ли промяна в сметките ни за ток
Либерализацията на пазара на електроенергия на дребно, тоест за битовите потребители, ...
13 часа
Кремъл отказа да коментира дали Путин ще участва в преговорите в Турция
Русия ще обяви кой ще участва в предложените мирни преговори в Турция, когато президентът ...
13 часа
Йоана Драгнева: Нашето семейство вече е цяло
Широката й усмивка винаги ни е зареждала с позитивизъм. Талантът й е безспорен, а откакто ...
13 часа
Коща: Вучич почете Москва, но Сърбия оставала на европейския път
Посещението на сръбския президент Александър Вучич в Москва на 9 май беше „отдаване ...
13 часа
Земетресение разлюля Санторини
Земетресение с магнитуд 4,6 по скалата на Рихтер е било регистрирано през нощта между ...
13 часа
Работодателите също подкрепиха влизането на България в еврозоната
Национално представителните организации на работодателите, обезпокоени от анонсите ...
13 часа
Комична ситуация: Почерпен мъж се опита да се качи на сцена по време на постановка, искал да е актьор
Почерпен мъж опита да се включи в актьорския състав по време на театрално представление ...
13 часа
Проверка на РИОСВ установи филм от нефтопродукти по повърхността на река Искър
При съвместна проверка на Регионалната инспекция по околната среда и водите – София ...
13 часа
Трима белгийски военнослужещи бяха ранени при „стрелкови инцидент“ в Шотландия
Трима белгийски военнослужещи бяха ранени при "стрелкови инцидент" по време на учение ...