Гърция се нуждае от поне една символична демонстрация на напредъка по време на днешната среща на финансовите министри от еврозоната в Брюксел, коментира "Блумбърг".
С този жест от страната на Еврогрупата Гърция се надява да убеди Европейската централна банка (ЕЦБ) да запази спешното финансиране на гръцки банки в сегашните му темпове. Следващото препятствие идва само ден по-късно, когато Гърция трябва да плати около 750 милиона евро (840 милиона щатски долара) на Международния валутен фонд.
Ципрас проведе няколкочасова среща с министри от кабинета си в неделя, за да ги информира за преговорите. "Атина очаква Еврогрупата да признае официално важния напредък", заяви гръцки правителствен служител, пожелал анонимност, тъй като разговорите бяха закрити за журналисти.
По време на неделната среща Ципрас и неговите министри потвърдили необходимостта от взаимно изгодно споразумение в рамките на мандата на правителството. Срещата в Атина се проведе под растящ натиск върху кабинета да се откаже от предизборните обещания, направени само преди месец. Никой извън Атина не знае със сигурност колко дълго страната може да се задържи на повърхността.
"Опитът на други места по света показва, че една страна може изведнъж да спре да плаща сметките си", заяви германският финансов министър Волфганг Шойбле в интервю за германския всекидневник "Франкфуртер алгемайне цайтунг" в събота. Шойбле заяви, че ако Гърция бъде принудена да напусне еврозоната," това няма да бъде по наша вина".
Миналия петък представител на ЕС обяви, че промяната на участниците е подобрила структурата и организацията на преговорите. Стана ясно още, че въпреки сближаването с Гърция в редица области, няма да има окончателно споразумение.
В същото време холандският министър на финансите и председател на Еврогрупата Йерун Дайселблум заяви пред италианския "Кориере дела сера", че днес със сигурност няма да има споразумение. Той обясни, че има нужда от повече време, но не определи точно колко. Срещата започва в 15:00 часа.
Финансовият министър Янис Варуфакис ще бъде главен представител на Гърция по време на срещата в Брюксел. Той отрече да е понижен. "Аз съм главен преговарящ за гръцкото правителство", заяви той пред Би Би Си.
Ентусиазмът на Ципрас след изборите беше изсмукан от икономическото изпитание за Гърция и потенциалния избор между крехка държава вътре в еврозоната или неизвестното бъдеще извън нея. 54% от гърците подкрепят правителствената стратегия за преговори в сравнение с 82% през февруари, показа анкета, публикувана в събота. Дали Гърция ще се справи преди кредиторите да достигнат връхната си точка на търпение остава отворен въпрос. Някои членове на Християндемократическия блок на германския канцлер оспорват намерението на Меркел да запази Гърция в еврозоната. Други служители на германското финансово министерство защитиха тезата, че еврозоната ще бъде по-добре без Гърция.
"В Гърция има нарастващо осъзнаване, че времето изтича", заяви вчера италианският министър на финансите Пиер Карло Падоан.
Източник: БГНЕС