Кирил Вълчев: Не всички политици у нас са маскари
Кирил Вълчев: Не всички политици у нас са маскари / снимка: Sofia Photo Agency, архив

Стела Стоянова, 11.12.2005, в.Стандарт

Водещият на предаването „Седмицата” по „Дарик радио” Кирил Вълчев, 32-годишен, адвокат по професия. Самата медия е негов клиент, затова няма причини да се притеснява, че някой може да го обвини за неточно цитиране на източник или нещо подобно. Води предаването „Седмицата” и успя да го превърне в институция на българския медиен пазар.


Г-н Вълчев, тази година обзорното предаване „Годината”, което е продължение на „Седмицата” по „Дарик радио” навърши 10 години. Кои са водещите политически събития и политиците, които ще бъдат номинирани за награди?

Нашето предаване всяка година прави подобна класация, като иска за нея номинации не само от българските национални медии, но и от регионалните. Още в самото начало се отказахме да искаме мнения само от столичните станции, защото това е национална класация и трябва да се чуят гласовете на местните радиа, телевизии и печат. Затова стоте номинации са до голяма степен в резултат на предложенията на регионалните медии. Сега за първи път имаме международно събитие в посочените за събитие на годината. И за първи път, вместо пет, са номинирани шестима политици, един от които трябва да вземе наградата.

Каква е причината за шестте номинации?

Последните трима посочени бяха с равен брой гласове. Това бяха Меглена Кунева, Петър Стоянов и Волен Сидеров. Затова ги вкарахме в общия списък на състезаващите се политици. На предните места бяха Сергей Станишев, Бойко Борисов и Ахмед Доган. В списъка, по който се състезават, сме изброили политиците по азбучен ред, така че да не изглежда, че някой от тях води дори и по слушателски гласове. Всеки от слушателите на „Дарик” може да посочи само един политик и едно събитие. За първи път сред изброените събития бе отбелязана смъртта на папа Йоан Павел Втори - досега обикновено хората се задоволяваха с посочването на български събития.

Кои бяха другите събития тази година?

Естествено и тази година не бяхме пощадени от избори - това бе събитие номер две. На първо място слушателите са посочили присъединяването ни към ЕС, а на второ - изборите, местни и парламентарни. Номер три бяха наводненията в страната. На 13 декември ще има церемония, при която ще раздадем наградите на водещите политически личности. Прави ми впечатление, че политиците на годината са само българи, но събитията вече излизат извън обсега на родната политика.

А как ще изглежда предаването „Годината” в празничния ден? Кой ще направи анализ на събитията?

В този ден ще поканим хора, които имат отношение към историята ни в последно време, за да коментират какво се е случило. Това ще бъдат 10 известни личности, защото и предаването навършва 10 години. След тях ще бъдат Антон Дончев, Валери Петров, Лили Иванова, Теди Москов. Това са имена, които са дали облика на последните години в културен, интелектуален план и затова трябва да дадат своя коментар за развитието на България и за това какво й предстои.

Кой е бил най-трудният ви събеседник през последните години?

Определено човекът, който така и не успяхме да докараме в студиото, бе Симеон Сакскобургготски. На два пъти сме пускали негови интервюта на запис - при това единият път бе през 1996 г., когато оповести, че ще се върне в България и ще влезе в политиката. Но никога не сме успявали да го докараме в студиото. Когато получи наградата за политик на годината, бе в Испания, и приехме, че е трудно да се върне само заради тази награда. Другият политик, който не идваше по времето, когато бе на върха, бе Петър Стоянов. Едва сега отново започна да откликва на поканите ни, но в годините, когато бе президент, непрестанно бе свръхангажиран, за да ни обърне внимание.

А кои политици са били най-сговорчиви?

Не сме имали проблеми с гостуванията на Ахмед Доган. Дори миналата година му дадохме специален приз за активното му присъствие в медията. Той всяка година е номиниран за политик на годината в „Дарик” и обикновено пред него се класира друг, но винаги е бил образец на поведение спрямо противниците си. На последните избори Доган спечели повече, отколкото и той очакваше, и отколкото очакваха околните. Иначе хората, които също винаги са били на линия при покана на „Дарик”, са президентът Георги Първанов и Иван Костов, при това от времето, когато бе премиер. И двамата винаги са успявали да реагират навреме и да дойдат тогава, когато е необходим техен коментар. Огнян Герджиков също е политическа фигура, която е правила всичко възможно, за да реагира навреме и адекватно на някое събитие. Спомням си как притича до „Дарик” за десет минути, въпреки че имаше друг ангажимент, за да даде коментар по изключително важно политическо събитие. Георги Първанов пък съкрати свое пътуване в Бургас, за да дойде в студиото.

Как реагират политическите противници, когато се засекат в коридора на „Дарик”?

Те са достатъчно интелигентни, за да си кажат поне едно „Здрасти”. Но наистина съм имал удоволствието на стола пред мен да се изреждат хора, които обичайно няма да си кажат повече от „Добър ден”. Например точно в тази последователност - Иван Костов, Надежда Михайлова, Ахмед Доган, Огнян Герджиков - в един ден, за едно предаване, на една и съща честота. Но в интерес на истината хората, които идват в „Седмицата" или в „Годината”, обикновено са представители на дадени институции и не си позволяват да ги злепоставят, създавайки излишни скандали помежду си.

Ако в „Годината” правите обобщение, какво се е случило през изтеклия период, освен да раздавате призове, какво ще извлечете?

Смятам, че в края на годината от време на време трябва повечето известни имена да се отърсят от това да гледат отвисоко на нещата, които се случват. И е добре, че го правят в нашето предаване. Че трябва да потърсят разбирателство. Противно на всички твърдения смятам, че България има добри политици и не трябва да се примиряваме с позицията на Бай Ганьо „Всички са маскари”. Политиците у нас са повече от маскарите и затова трябва да им вярваме.