362 акта за административни нарушения са съставили от РЗОК Плевен през последните девет месеца на годината. Това съобщи директорът на ведомството Мартин Митев. Той уточни, че за този период са започнали 687 проверки, като 213 от тях са на джипита, 126 на центрове, ДКЦ-та и индивидуални практики. Според данните, 91 са проверките на стоматолози, 85 на аптеки и 157 на болници. Инспектирани са и 15 лаборатори.
53% от приключилите проверки са завършили с наложени санкции, обобщи Митев. Сумата по връчените наказателни постановления до края на месец септември е 167 245 лв. Най-честите нарушения, които са допускали джипитата, са свързани с неизпълнение на задълженията в пълен обем при диспансеризацията на пациентите. В болниците санкции са наложени заради неизпълнен алгоритъм на клиничната пътека, т.е. не са извършени всички процедури, които трябва да се направят на пациента. В лабораториите, освен финансови проверки, има и актове, допълни Митев. Те са за това, че няма поставени на видно място пътеките, по които болницата, в която е лабораторията, има сключени договори с касата. Актове са написани заради разминаване на графици на работно време.
В лабораториите е проверявано дали разполагат с наличност от съответните реактиви за изследванията, които правят, при какви условия се съхраняват и дали не изтекъл срокът им годност.