Известният врачански писател Веско Лазаров е носител на приза „Будител на годината" за 2012 г. Наградата за утвърждаване на традиционните български ценности и култура му беше връчена на 1 ноември от председателя на Областния комитет на ВМРО-Враца Красимир Богданов с думите:
„Благодарим на г-н Лазаров, че в днешното негероично време, продължава по своя неподражаем начин да възкресява спомена за миналото и забравените ни герои. Книгата „Пантеони", която натежа при нашия избор, е още една врата към опознаването им. Тя е послание към тези млади хора, които и днес са с нас".
Веско Лазаров получи специална статуетка, грамота, българския национален флаг и патриотична българска литература.
Данни за неговия живот и творчество представи председателят на младежката организация на ВМРО Станислав Стаменов.
Веско Лазаров е роден на 15 септември 1935 г. в град Враца. По професия е учител с над 30 години трудов стаж. Почти цялата му трудова дейност минава в Техникума по текстил във Враца. Автор и рецензент е на множество учебници по текстилна техника и технология. Занимава се професионално и с дърворезба. Литературните му влечения датират от ранна възраст, но особено силно се изявяват след пенсионирането му. Обича да чете българските класици като Иван Вазов, Любен Каравелов, Алеко Константинов, Симеон Радев, Христо Ботев. Има написани множество разкази на хумористична тематика невключени в сборници. Негови разкази са публикувани в местни ежедневници и периодични издания.
Носител е на няколко награди за хумористична проза: Наградата на Габрово - "Благолаж 2004", Втора награда за проза - Троян 2006, Втора награда за проза - Троян 2007, Първа награда за проза - Фестивал на хумора и сатирата в Кубрат 2008 г.
Веско Лазаров е автор на книгите "Люти лакърдии за благи врачани" (2005 г.), "Букварче на мюзевира с размисли и поучения" (2006 г.), "Рицарят на духа" (2008 г.), "Лакърдии за делник и празник" (2009 г.), "Пантеони" (2011 г.).
"Пантеони" е художествено-документално издание. Авторът представя революционните комитети във Враца преди Освобождението; своята гледна точка за апостолите Стоян Заимов, Иваница Данчов, Никола Обретенов, Георги Апостолов; спомени за Възнесенското училище във Враца и за големите врачани Тодор и Димитър Бучински; за Христо Ботев и лобното му място, за неговия паметник и Ботевския комитет и други исторически събития и личности; преданията и легендите, останали в Пантеона на народната памет.