Наш лешояд достигна унгарската граница
Наш лешояд достигна унгарската граница / netinfo

С идването на пролетта и затоплянето на времето, врачански лешояди изненадаха орнитолозите с дългите си пътешествия, съобщиха от Сдружение "Зелени балкани" чрез ПП “Врачански Балкан“.

На 7 март представители от Фонда за защита на Грабливите птици изпратиха снимки на белоглавият лешояд К19, съобщен от Attila Agošton и заснет от Gergely József.


К19 е четиригодишна женска, освободена през април 2011 година. Това далеч не е първият случай на „български” лешояд, посетил Сърбия, но за първи път птицата е „подминала” естествената колония на лешояди край Увац и е продължила на север, достигнала границата с Унгария, на 400 км разстояние от волиерата във Врачански Балкан.

Наш лешояд достигна унгарската граница
netinfo

Ден по-късно, на 8 март друга врачанска дама - петгодишната K0R е наблюдавана в компанията на пет млади лешояди на клетката за адаптация на лешояди в Сливен. Това е първото документирано „посещение” на врачански лешояд в района на пускане в ПП Сините камъни (двете места са на разстояние от 240 км). Сливенските лешояди приемат всякакви гости - освен врачанката и други две наблюдавани птици, пуснати от клетката за адаптация на лешояди в Централен Балкан.

Белоглавите лешояди във Врачански Балкан са освободени в рамките на проект „Завръщане на лешоядите в България”. От началото на проекта през 2010 година досега, от специалната клетка за адаптация са освободени общо 19 лешояди, внесени от Испания и Франция. До средата на февруари, 11 от тези птици се придържаха към района на освобождаване, като понякога се появяваше и по някой гост - например К5Н (освободен от клетката в Сливен) или от близката естествена колония в Сърбия.

Наш лешояд достигна унгарската граница
netinfo