Д-р Шарков: Няма да има проблем с хемодиализата, болниците ще получават финансиране за извършвания и до сега обем дейности
Д-р Шарков: Няма да има проблем с хемодиализата, болниците ще получават финансиране за извършвания и до сега обем дейности / Дарик Враца

Няма да има проблем при осигуряването на хемодиализа на пациентите в област Монтана, каквито притеснения имаше, заради новата здравна карта, обяви днес във Враца д-р Ваньо Шарков. Той обясни, че данните, които са в картата са в резултат от средно изчисление за страната. „В Монтана има 27 поста и толкова ще продължат да работят. Всеки хемодиализен център ще получава финансирането си директно от централното управление на НЗОК. Тоест, няма да има проблем с хемодиализата нито на Монтана, нито на Враца, нито някъде другаде", заяви категорично д-р Шарков.

Заместник министърът коментира за Дарик и разговорите за новата здравна карта с колегите си от Монтана.

„Мисля, че всички излязохме удовлетворени от срещата с колегите от област Монтана по отношение на това, което ще се случи в областта, съгласно новата здравна карта". Той обяви, че най-сериозното недоволство в монтанско идвало от болницата в Берковица. Притеснението било за това, че нямало да могат да извършват дейността, която са извършвали до момента, заради стандарта, който изисквал за тази дейност клиники второ ниво, а те имали само първо.

По думите на д-р Шарков и в новия рамков договор имало текст, в който се казва, че тези лечебни заведения могат да извършват дейности както са ги извършвали и преди, когато отговарят на стандарта без да имат необходимия брой лекарски персонал. Изключение се прави само за големи гинекологични операции, които няма да могат да се извършват в подобни лечебни заведения първо ниво. „Целият обем от дейности на болницата в Берковица е гарантиран. Дейността която са я извършвали до сега ще могат да я извършват и занапред", обяви д-р Шарков.

Сред новите предложения, разисквани на срещата е прекратяването на порочното райониране на действията на екипите по Спешна помощ според териториалното разделение на страната. „Сега вече всеки един екип ще има ясно разписан списък с населените места, които обслужва, тоест, ако едно село е от област Монтана, но е по-близо до филиала в Козлодуй - тогава ще се обслужва от филиала в Козлодуй, а не от филиала в Монтана.

Идеята е екипите да стигат по-бързо. Не са разчетени само разстоянията, а и инфраструктурните проблеми по места, каквито в Северозапада има достатъчно и които биха забавили бързото придвижване", обясни още д-р Шарков. Той обясни, че ще бъдат създадени и нови центрове и изнесени екипи за Спешна помощ на места, от които до сега е имало повече повиквания. Едно от тези места ще е врачанското село Хайредин.

По отношение на врачанската болница д-р Шарков обяви, че е коментирано по-високата използваемост на нефрологичните легла. „Всички се обединихме, че причината е в ендемичната балканска нефропатия, която е типично за региона заболяване и трябва да бъде отчетено като разлика в сравнение с всички останали региони в страната".

По отношение на договорите с болниците д-р Ваньо Шарков обясни:
„Всяко едно лечебно заведение ще бъде финансирано и в договора му ще бъде записано, че то има гарантиран приход и обем дейност в размера на това, което е свършено през предходната година.

От друга страна лечебните заведения трябва да гарантират при подписването на договора, че имат необходимите легла и ще ги подържат през цялата година за да извършат този обем дейност, който е бил осъществяван през предходната година. Това е задължението от страна на лечебните задължения, те казват: „Това е броят легла, който ни е необходим за да изпълним този обем дейност" и това се разписва в техния договор. И това са леглата, които съответстват на Националната здравна карта.

Това което правим като промяна е онези лечебни заведения, които не могат да реализират по една или друга причина този обем дейности - напуснали екипи, или ремонтна дейност например - заплащането за техния обем дейност да може да бъде прехвърляно към онези лечебни заведения на територията на областта, които имат преизпълнение на собствената си дейност". Било заради поетия допълнителен обем работа, било заради това, че пациентите предпочитат да се лекуват при тях.