Йерма
Йерма / netinfo
Шестото представление от националното турне на постановката "Йерма" ще бъде представено от 18:30 часа в салона на Народно читалище „Искра – 1896“, който бе предоставен от ръководството абсолютно безвъзмездно. Това съобщи Вероника Михайлова, координатор към фондация "ИСКАМ БЕБЕ" за Велико Търново и региона.

Средствата, събрани от продажбата на покани, ще бъдат дарени изцяло на фондацията „Искам бебе” и в частност на двойка от Велико Търново. Артистите от представлението играят абсолютно безвъзмездно. Те, съвместно с фондацията, набират средства в помощ на двойки с репродуктивни проблеми. Актрисата Стойка Стефанова, станала популярна от реалити шоу, играе благотворително с цел подпомагане на каузата на фондация „Искам бебе” за повече българчета. Призивът на артистите от спектакъла „Йерма“ към зрителите е: „Ще ви развълнуваме! Елате на театър, купете билет, помогнете в създаването на нов живот!“. Спектакълът е част от благотворителна кампания на Университетския театър на Нов български университет и фондация „Искам бебе“.

Резултат с изображение за йерма дарик

В България има над 200 000 семейства, които искат, но не могат да имат деца. От тях много малко семейства могат да си позволят сами да заплащат за лечението, а в много от случаите държавното и общинското финансиране също е недостъпно. В голям процент от случаите, двойките, които имат репродуктивен проблем, ако бъдат подпомогнати за преодоляване на безплодието си, биха родили и отгледали 2 или повече деца. Така нацията ни би могла да се увеличила с хиляди желани деца.

През последните години се наблюдава сериозно изместване към по-късно раждане. От друга страна обаче, все повече млади хора срещат затруднение със зачеването. Необходима е широка информираност по проблемите на репродуктивното здраве, тъй като от безплодие са засегнати повече от 17% от хората в репродуктивна възраст. Рискът при установяване на проблем със забременяването в късна фертилна възраст (на 29 и повече години), довежда след себе си по-трудното, а понякога и невъзможно преодоляване.

При над 40 000 български жени в репродуктивна възраст се налага използването на донорски яйцеклетки, за да заченат и родят живо и здраво дете. Донорските ин витро процедури струват в България от 5 до 12 хиляди лева. За съжаление, държавата не заплаща тяхното финансиране, а не винаги един опит се оказва достатъчен, за да се постигне така желаното раждане.

Повече информация за спектакъла:
"Йерма"  от Федерико Гарсия Лорка
Копродукция на Университетски театър на Нов български университет, съвместно с Институт Сервантес - София и „Виа Понтика“
Превод: Лъчезар Мишев
Постановка: Николай Младенов
Хореография: Петя Попова
Сценография и костюми: Георги Батилов
Видео: Смилен Савов
Музика: Георги Арнаудов
Аудио обработка: Боян Христов
Участват: Стойка Стефанова, Филип Гуляшки, Симеон Гълъбов

За представлението: Сюжетът на представлението ни отвежда в онези години на миналия век, когато родителите все още имат последната дума, за кого да се венчаят децата им. Йерма, омъжена по волята на баща си, приема покорно бремето да прекара живота си с мъж, когото не обича, в името на това детето ѝ да осъществи нейните копнежи и неизживяни дни. Липсата на споделена любов с мъжа си и невъзможността да има дългоочакваната рожба предизвикват Йерма да се изправи пред собствените си кошмари и съмнения, хиперболизирани до застрашителни размери, водещи до необратими действия. Йерма, разкъсвана от противоречия, се озовава в жестока битка срещу живите човешки трепети. Героите разголват човешката си същност както чрез преодоляване на външните прегради на консервативното общество, така и чрез преживяването на остри вътрешни конфликти. Желанието за постигане на абсолютното лично щастие и житейска реализация, въпреки канона на обществото, е основната линия на конфликта в спектакъла. Спектакълът е смесица между живо актьорско присъствие и видео образи провокирани от сюрреалистичната естетика от началото на миналия век.

За режисьора: С премиерата на „Йерма“ младият режисьор Николай Младенов умело завършва трилогията на най-популярните пиеси от Ф. Г. Лорка. През 2011 г. поставя „Домът на Бернарда Алба“, през 2012 г. „Кървава сватба“. Спектаклите се осъществяват с подкрепата на Институт „Сервантес“ и  Международен фестивал на младите в изкуството ”Via Pontica” – гр.  Балчик. През 2013 г. към проекта се присъединява  и Университетски театър на НБУ. Търсенията  на младия режисьор са в областта на съвременните сценични практики. Спектаклите му са изградени на основата на синтеза между мултимедия, хореография и невербално изразяване на актьорите, класически актьорски техники,  музика на живо, всичко това представено в алтернативни или неспецифични театрални пространства.

От автора: Из интервю на Федерико Гарсия Лорка
Въпрос: … Кой е “твоя ден”, как протича работата ти, кои свои произведения предпочиташ?
Отговор: Всеки ден в живота ми е различен. Работя доста. Пиша много бавно. Обмислям една театрална творба в продължение на три-четири години и след това я написвам за петнайсет дни. Три години ми бяха нужни  за „Йерма“. Творбите ми са плод на действителността. Реални са образите на героите, а темата на всяка една творба е напълно достоверна. Започвам с бележки, с наблюдения от самия живот, понякога дори ме впечатляват истории от вестника. После размишлявам върху сюжета. Размишлявам дълго, непрестанно, задълбочено.
Не мога да кажа, че предпочитам някоя от вече представените творби. Влюбен съм в тези, които още не съм написал.