- Ренета Инджова: Судокуто ще реши колко ще е продължителността на това правителство
- Ренета Инджова: Судокуто ще реши колко ще е продължителността на това правителство
Със схема на судоку сравни продължителността на живота на новото правителство на България Ренета Инджова. Председателят на Националния статистически институт бе във В. Търново, за да открие изложба, посветена на 133- ата годишнина на институцията. След като направи уговорката, че политиката й е тера инкогнито Инджова, която бе служебен министър- председател на страната през периода 1994- 1995 г., заяви, че на новия кабинет ще му трябва пета колона.
„Четири са редовоте, колоните и като събирате все 120 се получава. Трябва ви пета колона. С други думи судокуто ще реши колко ще е продължителността на това правителство", коментира Ренета Инджова.
Чуйте я в първия звуков файл.
Най- драматична у нас е демографската статистика и тази в сферата на благосъстоянието, каза още Ренета Инджова. „На първо място сме в Европа, гордеем се. Нали разбирате конотацията, която слагам в случая с първото място, по показателите на стандарт на живота, на задоволеност на основни потребности, на бедност от гледна точка на енергийна незадоволеност на първо място сме в Европа- за съжаление", каза още председателят на НСИ.
Още от Ренета Инджова по темата във втория звуков файл.
Рената Инджова откри изложбата „България и светът в числа" във фоайето на Регионалната библиотека „П. Р. Славейков". Експозицията е част от инициативата „2013 г. - Международна година на статистиката" и по повод 133-ата годишнина от създаването на статистическата институция в България. Приветствия поднесоха директорът на библиотеката в старата столица- Иван Александров и шефът на Териториалното статистическо бюро Борислав Борисов. Сред гостите на откриването бяха областният управител проф. Пенчо Пенчев, заместник- кметът Ганчо Карабаджаков, представители на различни организации, граждани, студенти, ученици в Старопрестолната гимназия по икономика.
Изложбата представя документи, обхващащи цялата история на статистиката в България, като се акцентира върху издания, които са част от книжовното, научното и културното наследство на България. Посетителите ще могат да се запознаят с най-старите оригинални издания от провежданите статистически наблюдения в страната, включително османотурски документи. Сред експонатите е и Указ № 296 на княз Фердинанд І от 25 юни 1880 г. за създаването на Статистическо-организационно отделение при Министерството на финансите. Включени са ценни статистически изследвания, издания, графики и карти, обасни още Ренета Инджова.
Повече за изложбата в третия звуков файл.