Пътувайте без риск и с разум
Пътувайте без риск и с разум / netinfo
През коледните и новогодишните празници опасностите на пътя и рискът от тежки пътни злополуки зачестяват. Причините за това са интензивното движение, хлъзгавите пътни настилки, намалената видимост, управление в нетрезво състояние, намалената светла част от денонощието, обощават от Сектор „Пътна полиция КАТ” към ОДП – В. Търново.
Основните рискови фактори са:
- Намалено сцепление на гумите с настилките заради заледявания, снеговалежи, поледица, дъжд, изнасяне на кал върху платното. Намалена видимост заради мъгла. Движение на несигнализирани пътни превозни средства като каруци и велосипеди.
-Подценяване на изискванията за адекватна подготовка на автомобилите за движение при зимни условия – движение с износени гуми; неефективни спирачки; неизправни светлини, светлоотразителна сигнализация, чистачки, устройства за измиване на предното и подгряване на задното стъкло.
- Период на интензивно движение на автомобили и пешеходци вечер, след настъпване на сумрака, както и недостатъчно или липсващо осветление.
- Разнородни автомобилни потоци /бързи и бавни автомобили/, образуване на колони, което е причина за значително увеличено напрежение у водачите и предприемане на висок брой рискови изпреварвания.
- Управление след употреба на алкохол.
- Управление на автомобили от неправоспособни водачи, които често подценяват възможностите за риск на пътя.
За да не попадате в рискови ситуации на пътя КАТ препоръчва:
1. Изберете подходящо време за пътуване на дълги разстояния, за да избегнете върховото натоварване на пътищата. По-добре е да пътувате през светлата част от денонощието.
2. Преди пътуване, прегледайте изправността на спирачната система, светлините, чистачките, устройствата за измиване на предното стъкло, подгряващото устройство на задното стъкло. Заредете резервоара на устройството за измиване на стъклото с незамръзваща течност.
3. Не рискувайте, ако автомобилът ви е с летни или износени гуми. Носете в багажника вериги за сняг. Заредете с повече гориво, тъй като може да се наложи дълго и бавно пътуване в колона.
4.Зад волана по дългия маршрут трябва да е възможно най-опитният водач от семейството или компанията.
5. Не си определяйте и не договаряйтепредварително точен час на пристигане, защото евентуалното закъснение ще ви притесни и ще ви подтикне към рисково управление с превишена скорост и неправилни изпреварвания.
6. Имайте предвид, че след употреба на алкохол, като собственик на автомобила, лесно може да направите опасен компромис и да предоставите управлението на неправоспособен или пийнал водач. Акосте склонен да направите това, както и да седнете зад волана, по-добре е, още преди да сте пил алкохол, да предоставите ключовете на автомобила на човек, който не би допуснал това нарушение.
8. Скрийте автомобилните ключове на сигурно място, ако има опасност вашия неправоспособен син или дъщеря да подкарат автомобила без разрешение, за да повозят свои приятели.
9. При движение в колона не правете излишни опити за изпреварване, тъй като те няма да ви осигурят съществено придвижване напред. Далеч по-безопасно е да поддържате скоростта на колоната, движейки се на подходяща дистанция, която не притеснява колегата в автомобила пред вашия.
10. При движение по-дълго време зад бавни товарни автомобили и интензивно насрещно движение, не губете търпение и не изпреварвайте, докато не възникне необходимата благоприятна ситуацияс добра видимост.
11. При интензивно градско движение и образували се колони, за да не предизвикате задръстване, дори да имате зелен сигнал, не навлизайте в кръстовището, ако платнотонапред е заето от автомобили.
12. При попадане в задръстване, запазете спокойствие. Прояви на нервност, агресивност, опити за рискови маневри, няма да ускорят колоната, а само щеусложнят ситуацията.
13. Ако попаднете в неподвижна колона в тунел, незабавно изгасете двигателя, затворете плътно прозорците и останете в автомобила. Спазвайте точно указанията на контролните органи.
14. При образуване на колона на автомагистрала, вие сте длъжни да не заемате аварийната лента, за да има достъп за линейки, автомобили на полицията и пътните органи.
15. Ако водачът, който ви вози, превишава скоростта и извършва рискови изпреварвания, не се притеснявайте да му направите забележка и коригирате поведението му, защото при евентуална злополука потърпевши ще бъдете и вие.
16. При движение по тъмно, намалявайте скоростта при превключване от дълги на къси светлини, за да имате възможност да спрете в зоната на видимостта пред вас. Така ще се предпазите от блъскане на неправилно движещ се пешеходец с тъмни дрехи, когото ще забележите на броени метри пред автомобила.
17. При забелязване на пешеходец в нетрезво състояние на платното, в риск да бъде блъснат от автомобил, спрете и го изведете извън платното. Сигнализирайте на полицията на тел. 166 за вземане на допълнителни мерки. Веднага потърсете полицията за намеса и при опит на пиян или неправоспособен водач да седне зад волана.
18. Не превишавайте скоростта. Не забравяйте, че в населените места се движат много забързани пешеходци, някои от тях под въздействието на алкохола, както и деца. Те могат внезапно да се появят пред автомобила.
19. В населено място иблизо до него бъдете предпазливи, тъй като се движат несигнализирани велосипеди, каруци и други превозни средства.
20. Не сядайте зад волана, ако не са изминали поне 8 часа от времето на употреба на алкохол, както и непосредствено след обилно хранене.
21. Поставяйте непременно предпазните колани преди пътуването и настоявайте всички ваши спътници в автомобила да направят същото.