Повече от 50 младежи се срещнаха с представители на местната власт, работодатели и университетски преподаватели на кръгла маса „Младите и пазарът на труда" в хотел "Арена" тази събота. Форумът бе организиран от МГЕРБ - В. Търново по инициатива на областния лидер Деян Хаджийски.
Специални гости на форума бяха кметът и областен лидер на ГЕРБ Даниел Панов, народният представител Евгени Стоев, председателят на Великотърновския общински съвет Николай Ашиков, областният управител проф. Пенчо Пенчев и заместникът му Любомира Попова. Присъства още кметът на Стражица инж. Детелина Борисова, общински съветници от ГЕРБ, преподаватели от ВТУ, НВУ и Стопанската академия в Свищов, представители на работодателите в сферите на търговията и земеделието, а също директорът на великотърновското Бюро по труда Обрешко Нечев. Нечев запозна младите с различните мерки и програми за заетост. Според изнесена от него статистика младежите без трудови доходи във В. Търново са 20.8%, а в национален план - 21.2 на сто. За сравнение общата безработица е 8.3% в града и 10.6% за страната.
Повишаването на квалификацията увеличава възможностите за реализация, категоричен е депутатът Евгени Стоев, който призова младите в ГЕРБ непрекъснато да се самоусъвършенстват. Той препоръча младежите да бъдат по-активни в търсенето на информация за свободни работни места, след като от залата споделиха, че нямат такава. Младежите признаха, че търсят предимно в сайта Jobs.bg. В страницата на Агенцията по заетостта, както и в сайтовете на всички институции, има информация за вакантните места, обясниха гостите на форума.
Къде да търсят информация относно възможностите за кариера в европейските институции посъветва присъстващите Илмира Илиева, сътрудник на евродепутата Илиана Иванова. Сътрудникът сподели личен опит и даде конкретни напътствия относно включването в конкурси за работа и стажове в ЕС. Административният и експертен персонал в евроинституциите се набира изключително на конкурсен принцип. За някои длъжности не се изисква стаж, така че са идеална възможност за току-що завършили студенти, обясни Илиева. По думите й, най-често в ЕС се обявяват конкурси за лингвисти и юристи. „Конкуренцията е голяма, но с постоянство и упоритост можете да постигне успех", категорична е Илмира Илиева.
Според Олег Божанов, представител за централен северен район на КРИБ /Конфедерация на работодателите и индустриалците в България/ напоследък се забелязва тенденция кандидатите за работа да имат по няколко различни висши образования. Това смущава работодателите, тъй като говори за човек, който се лута между различни сфери.
Всеки млад човек да се постарае да открие къде е най-силен и да се развива в тази посока, посъветва кметът Даниел Панов, който самият много залага на младите хора. 10% от работещите в община Велико Търново са младежи до 29 години. Панов заостри вниманието на присъстващите върху въпроса с пренасищането на определен вид специалисти и липсата на други. В момента например всички говорят английски, но почти не се намират кадри, владеещи руски език. В туристическия бранш пък все повече има нужда от румънско говорящи. По думите на кмета липсват специалисти като кинезитерапевти и рехабилитатори, лесоинженери, дори стругари и фрезисти.
Кметът даде пример с търновско предприятие, което вози работниците си от близки градове като Габрово и Севлиево. „По моето време всички учеха икономика, в момента масово се учи право", сподели наблюденията си Даниел Панов. Адекватното ориентиране е ключът към успешната реализация, стана ясно от изказванията на кмета и областен лидер на ГЕРБ - В. Търново. Тезата му бе подкрепена от председателя на ОбС Николай Ашиков, който е и човек от бизнеса. Впрочем във фирмата, която сега управлява съпругата на Ашиков, средната възраст на наетите е 28 години.
Николай Ашиков посъветва младите, избирайки си път за реализация, да наблюдават тенденциите. Според него в следващите години ще се усети глад за инженери, в IT-сектора пък ще се търсят все повече кадри. Освен това изборът на специалност е добре да бъде съобразен с обявените дългосрочни приоритети на държавата, научиха от него младежите.
Структурните трансформации в икономиката са наложили нови професии,заяви младежкият лидер Деян Хаджийски. Според него сред най-актуалните направления в момента е „дигитален маркетинг", сравнително нова е и професията „blogging officer".
Изненадващо за младата аудитория, работодатели обявиха, че всъщност не е лесно да се намерят работливи и подготвени кадри. Това е особено осезаемо в земеделието, каза крупен арендатор. Много често пък наетите по различните социални и европейски програми буквално отказват да работят, споделиха по време на дискусията.
Проблемът със заетостта е много остър заради съсипаната икономика у нас, коментираха в залата на „Арена". Ако правителството на ГЕРБ беше първото, управлявало след демократичните промени, във времето на прехода българската икономика щеше да бъде съхранена, заяви категоричното си мнение проф. Михаил Харалампиев от Националния военен университет. Той изброи няколко процъфтяващи някога у нас отрасъла, които в периода 1990-2000 година са били напълно съсипани.
Кръглата маса продължи повече от три часа. Подобен форум МГЕРБ вече организира в Свищов, където се събраха студенти, преподаватели и работодатели, за да обсъдят връзката между висше образование, научни изследвания и бизнес.