Безплатни консултации и мерене на кръвно в Кардиологичната болница
Безплатни консултации и мерене на кръвно в Кардиологичната болница / www.sxc.hu

Безплатно измерване на кръвното налягане и консултации на граждани с водещи кар­ди­о­лози организира днес Специализираната кардиологична болница във Велико Търново. Повод за инициативата е днешният Световен ден за борба с артериалната хипертония, който тази година протича под мо­тото „Здравословен начин на живот - Здравословно арте­риа­л­но налягане".

Прегледите и консултациите ще се извършват от 9.00 до 13.00 часа в сградата на болницата (в района на Стара бол­ни­ца, бивше АГ отделение, ул. Бузлуджа" №1). Гражданите ще могат и да проверят познанията си за това про­дължително и коварно заболяване, наричано още „Тих убиец", и да дискутират по темата с преглеждащия ги лекар.

Кардиологичната болница открива и гореща телефонна линия, която ще работи от 21 до 23 май. В тези дни, между 9.00 и 13.00 часа, на телефон 062/ 63 20 20 лекари от болницата ще очакват гражданите да поставят въпросите си по темата за артериалната хипертония.

Световният ден за борба с хипертонията се отбелязва от 2005 г. по инициатива на Световната лига по хипертония, като основната цел е да се повиши информираността на обществото за заболяването, а оттам и да се подобри превенцията. Акцентът за борба с хипертонията тази година е насочен към младите - и формирането на  техния здравословен начин на живот, защото превенцията е по-успешна, когато се направи навреме. Има проучвания, доказващи, че ако в юношеска възраст децата, учениците между 12 и 18 години, имат показатели в рамките на нормата, те имат до 50% по-малък шанс да развият хипертония. Децата, които са с наднормено ниво на артериалното налягане, т.е. "високо нормално" налягане, са в 40% със затлъстяване, а тези с високо кръвно в 60% са със затлъстяване. 5 % от българчетата са с високо кръвно налягане. И въпреки, че този процент не е по-висок в сравнение със Европа, показва ,че има необходимост и сред децата да се прави скриниг.

Хипертонията е  най-масовото заболяване в света. Тя  остава убиец номер едно и у нас, а в съчетание с другите рискови фактори - повишен серумен холестерол, наднормено тегло, тютюнопушене и диабет - се формира т.нар. "глобален сърдечно-съдов риск", който нараства драстично. Затова е високата смъртност от сърдечно-съдови заболявания у нас: ние нямаме повече хипертония от другите страни, но имаме по-застаряващо население с повече рискови фактори, което недостатъчно се грижи само за себе си. През 2010 г. от сърдечно-съдови заболявания са загинали над 74 000 българи, това е повече от 67% от всички починали у нас.