Пламен Русев ще бъде удостоен с почетното звание „доктор хонорис кауза“ на Варненския свободен университет „Черноризец Храбър“. Преди церемонията той ще изнесе публична лекция на тема: "10 прогнози за следващите 10 години (и нужните умения и знания за личен и бизнес успех в следващите няколко години)".
През последните над 20 години Пламен Русев се занимава с технологии и работи по проекти, в които поставя човека в центъра на новия динамичен дигитален свят.
Той е председател на фондация Webit и е едно от ясно разпознаваемите имена в технологичния свят на 4 континента. Наред с това, той подпомага и инвестира съвместно със световни имена като Аштън Кътчър и Марк Кюбан в стартиращи компании. Чрез "Игрите за Предприемачи", Пламен Русев не само подпомага стотици стартиращи фирми от цял свят, но и инвестира в тях, като само в София, съвместно с други 4 инвеститори обяви награда от 200 000 EUR за победителя в надпреварата.
Пламен Русев е носител на редица световни награди и отличия, сред които и признанието да бъде сред 100-те най-влиятелни иноватори на Нова Европа, награда връчвана от Файненшъл Таймс, Гугъл, Вишеградския Фонд и Республика. Пламен Русев е и автор на една от най-продаваните бизнес книги от български автор "Властта на Хората - новия маркетинг".
Филантропичните му проекти включват подпомагане на предприемаческата екосистема по света, подпомагане на каузи и инвестиции с въздействие (impact investing) в сфери като образование и здравеопазване, а скоро фондацията Webit организира и финансира представяне на държавата България в рамките на неофициалната програма на Световния Икономически Форум в Давос, което не се e случвало в десетилетната история на събитието.
Световни лидери от най-големите компании в света и председатели на глобални асоциации от индустрията наричат Русев един от двигателите на дигиталната индустрия в региона (екс-Президента на IAB Europe) и харизматичен лидер и иноватор (Вице Президенти на BBC, Google, Facebook, MTV и други).
Пламен Русев стои зад редица проекти за промотиране на България и привличане на бизнес и инвестиции в страната, в това число и проекта "София - дигитална столица на новите пазари", който в рамките на Webit.Fetsival в София привлече над 4500 бизнес, научни и политически лидери от 74 държави. Благодарение на този проект световната бизнес библия - Forbes за първи път през последните 10 години написа първата положителна статия за България и публикува интервю с Русев след поредица от изключително негативни статии през последните години за страната ни.
Пламен Русев получава почетното звание „доктор хонорис кауза“ на Варненския свободен университет „Черноризец Храър“ за приноса му за създаване на предприемаческа среда за развитие на младите хора в областта на дигиталната икономика, както и за приноса му за развитие на дигиталното образование във Варненския свободен университет. Русев е сред донорите на революционната образователна платформа Smart Future ("Интелигентно бъдеще").