Кметът поиска актуализация на Закона за референдумите
Кметът поиска актуализация на Закона за референдумите / netinfo
Прецизно оформяне на поводите, по които да се свикват референдуми, опростеното им провеждане и превръщането на волята на народа в задължителна линия на поведение за местната власт - този въпрос постави кметът Кирил Йорданов на работна среща с председателяна на НС Георги Пирински.

Според председателя на законодателния орган референдумът изисква от гражданите да познават различните варианти за решаване на поставения проблем, да имат култивирано мнение за положителните и отрицателните страни, които ще доведе след себе си решението от допитването, и съзнанието, че във вота трябва да участват всички граждани, които имат това право.

Градски референдум по закон може да свика една четвърт от Общинския съвет и кметовете, но очевидно в българските общини тази форма на допитване засега е неизползвана възможност за вземане на важни решения, коментира Пирински.

Директорът на ОД "Социални дейности и жилищна политика" изтъкна необходимостта от насочването на средства от държавния бюджет в изграждането на достъпна архитектурна среда за хората с увреждания. Д-р Марков коментира, че Европейският съюз трудно ще ни припознае като негови партньори без адекватна социална инфраструктура, каквато общините не могат да изградят сами.