Готвачи, аниматори и спасители са сред най-търсените за летния сезон
Готвачи, аниматори и спасители са сред най-търсените за летния сезон / Дарик Варна, архив

Най-търсените кадри за новия туристически сезон са спасителите на басейн, аниматорите и готвачите. Причината е, че голяма част от натрупалите опит и владеещи чужди езици отиват да работят в чужбина заради по-доброто заплащане, което създава дефицит. Това обясни шефът на Регионалната служба по заетостта Пламен Начков.

Липсата на достатъчно кадри обаче не кара работодателите да занижават критериите си за наемане на работа. Това, на което държат, е професионалния опит. Важно е и мястото, на което е натрупан стажът. Представителите на туристическия бранш се познават добре, а това носи реална преценка за предишното работно място на кандидатстващия. Все по-често в комплекта документи присъства и препоръка от предишен работодател, каза още Начков.

Изискването за стаж се оказва най-голям проблем за младите хора. В тяхна помощ тази година от Бюрото по труда реализират проект „Професионалист“. Той е за придобиване на професионална квалификация на  сервитьор-бармани и готвачи, стаж и временна заетост. Обучението предвижда да обхване 120 души за първата професия и 40 за втората.

Голяма част от участниците в проекта вече стажуват. Те провеждат практиката си в един от големите хотели в комплекс „Св. Св. Константин и Елена“. След това работодателят има възможност да осигури три месечна заетост на най-отличилите се. За 20 % от обучаващите се е предвидена субсидирана заетост, което означава, че заплащането им се поема от държавата.

Бюрото по труда оказва помощ за покриване и на друго основно изискване на работодатеите-владеенето на език. Около 40 души се обучават на румънски език по схемата „Първа работа“. През следващия месец те трябва да се включат в сферата на обслужването, посочи Начков.

Предлаганите заплати от туристическия бранш за момента варират от минималната за обслужващ ниско квалифициран персонал  до 800-1200 лева за професии, които изискват по-голяма отговорност. В началото на сезона предлаганите възнаграждения винаги са по-ниски. Причината е, че работодателите изчакват да определят кои са по-добрите им служители, на които могат да дадат по-голяма заплата, обясни Начков.

Стремежът на работодателите е да поддържат според категорията на хотелите приблизително едно и също ниво на работна заплата, за да се избегне максимално движението на персонал, обясни още шефът на Регионалната служба по заетостта. Той допълни, че е твърде рано да се прогнозира  дали ще има ръст на заплатите спрямо миналата година. Начков каза още, че не е изключено очакваният ръст на туристи от 5 % да стимулира работодателите дадат бонуси на някои от заетите. 

Регистрираните безработни в момента, които се надяват на сезонна заетост, са около 4000. Още близо 2000 са тези, които не са регистрирани и разчитат, че работодателят ще ги наеме, защото е останал доволен от работата им през предходния сезон.

Начков отбеляза, че сезонната заетост е привлекателна и за квалифицирани кадри в други сфери предвид трудната икономическа ситуация. Преди кризата приоритет за тях е била постоянната работа. Сега възможността за заетост в друг отрасъл се определя от специалистите като „глътка въздух“ за хората, които търсят работа.

Традиционно сред обявените позиции на пазара на труда за летния сезон са още за сервитьори, бармани, администратори, помощници в кухня и камериерки.