/ ThinkStock/Getty Images
Екоорганизация поде кампания за ограничаване употребата на пластмасовите чаши за еднократна употреба във варненските детски заведения. Мисията „Аз избирам чашата за многократна употреба“ е на Обществения център за околна среда и устойчиво развитие (ОЦОСУР). Целта й е да се намали изхвърлянето на отпадъци от детските градини чрез използване на чаши за многократна употреба.

За Обществения център за околна среда и устойчиво развитие борбата с пластмасата за еднократна употреба винаги е била една от основните мисии. Сега екоактивистите насочват усилията си към ограничаване употребата на пластмасовите чаши за еднократна употреба в забавачници.

В подкрепа на мисията си екоактивистите използват и статистика. Във Варна въведената система децата да пият вода от диспенсери, използвайки чаши за еднократна употреба, води до употреба на 45 000 чаши на ден (около 9000 деца ползват по средно 5 чаши дневно). Сметките показват, че за 212 дни на градина или ясла, за година варненските малчугани ползват и изхвърлят 9 540 000 чаши. Ако се приеме, че една пластмасова чаша за еднократна употреба струва по около 3 стотинки, това означава, че 286 200 лева годишно се изхвърлят на боклука.

„Ако малкото дете го научим всеки път да пие и да хвърля, как след това в училище ще му четем лекции и ще му пускаме филми, за да не ползва чаши за еднократна употреба? Това е просто мисия изгубена. Поколението го изгубваш”, смята Илиян Илиев, председател на ОЦОСУР. Според него създаването на подобен навик в подсъзнанието на човек кара  всякакви други екоакции да изгубят смисъл.

„364 дни в годината ние ще хвърляме пластмасови чаши, а един ден ще чистим. Просто няма смисъл”, коментира Илиев.

Вместо неразграждащите се пластмасови чаши екоактивистите предлагат в забавачниците да се ползват метални чаши. Те улесняват процеса като предлагат и конкретно решение – връзка с български производител.  
 
„Металната чаша на практика е вечна, тъй като, за разлика от керамичните, тази и да я изтървеш, не може да се счупи”, изтъква Илиян Илиев, председател на ОЦОСУР. Той обаче е наясно, че част от родителите са  против чашите за многократна употреба, най-вече с хигиенни съображения.

Сабина Максимова

През май тази година една варненска детска градина смени пластмасовите чаши с метални. В една от групите на детска градина „Мечо Пух” в кв.”Чайка” малчуганите вече пият вода от чаши от инокс, вместо в пластмасови. Това стана по инициатива на майка на едно от децата, която успя да убеди останалите родители в ползите от това решение. А примерът се оказа заразителен.

Сабина Максимова

Засега интересът от детските градини във Варна е голям. Идеята е кампанията да стигне и до училищата.
 
В мисията си ОЦОСУР са подкрепяни от Грийнпийс-България и сдружение „За Земята”. Въпросът ще бъде отнесен и до министерствата на здравеопазването и на околната среда и водите. 
 
Пътуваща изложба, прожекция на филми и работилници с участие и на родители и учители са част от мисията „Аз избирам чашата за многократна употреба“. Според Илиян Илиев морската столица може да стане първият български град, в който хората масово ще започната да отричат пластмасовите чаши и бутилки за еднократна употреба.