/ ThinkStock/Getty Images
Европейският парламент одобри нови правила за онлайн пазаруването. Те забраняват дискриминацията по местоположение и пренасочването на потребители по държави, съобщиха от Областния информационен център-Варна. 

Падат границите за онлайн пазаруването в ЕС

От 3 декември става приложим регламент, който прекратява гео-блокирането. Това е всяко ограничение, налагано от онлайн магазини въз основа на националността, местоживеенето или територията, на която се намира даден потребител.

Законодателният текст, одобрен от Парламента през февруари 2018 г., задължава търговците на дребно да дадат достъп на клиентите до предлаганите от тях стоки и услуги при еднакви условия в целия Европейски съюз, независимо откъде се свързва с тях потенциалният купувач. 

Онлайн пазаруването става все по-популярно. Повече от половината европейски граждани са закупили нещо по интернет през 2017 г. (около 68%). Данните от проучване показват, че почти няма разлика във възрастовите групи, които се възползват от онлайн търговията. Най-висок процент са електронните купувачи между 16 и 24 и 25 и 54 години (71% всяка). 56% от хората, които избират този вид пазаруване, са от 55 до 74 години, посочиха от ОИЦ-Варна.

27% от сънародниците ни са купували или поръчвали стоки или услуги по интернет през последните 12-те месеца. В Обединеното кралство те са 86%, в Швеция - 84%, а в Румъния едва 23%. Често обаче клиентите не получават поръчаната стока от друга страна в ЕС. 

Евростат: Една четвърт от българите, ползващи Интернет, пазаруват онлайн

Анализът на Европейската комисия на хиляди уебсайтове в ЕС показва, че само в 37% от случаите потребители от друга държава успяват да осъществят покупката си успешно. В останалите те се сблъскват с някаква форма на ограничение.

Именно по тази причина Европейският парламент слага край на налагането на препятствия, за да може хората да се възползват от единния пазар както във физическите магазини, така и онлайн.

Новите правила обхващат широк спектър от стоки и услуги. Продукти, които включват авторски права, като електронни книги или филми например, за момента остават извън обхвата на регламента, уточняват от Областния информационен център-Варна.