С 67 хиляди лева е намалена субсидията за най- голямото читалище в Община Казанлък - НЧ „ Искра-1860" , след като комисия, назначена със заповед на кмета Галина Стоянова разпредели държавната субсидия за читалищата.
Тазгодишното разпределение бе на база методика, изработена от общинската администрация, която до момента обаче не сме виждали черно на бяло, катеоричен бе председателят на читалище „Искра" - Васил Самарски. Новото разпределение, орязващо сериозно бюджета на културната институция стана повод и за спешно заседание на читалищното Настоятелство.
Според Самарски и колегите му, методиката на Общината в Казанлък е лишена от някои основни механизми, които се прилагат от Министерството на финансите и Министерството на културата при разпределението на субсидиите за читалищата по общини.
В приложената от общинската администрация на Казанлък методика не са взети предвид броя жители на населеното място, които се обслужват от едно читалище, броя на регистрираните в него читалищни членове, субсидираната численост на персонала и общия размер на бюджета на читалището за предходната година.
Председателят на читалищното Настоятелство на „Искра" е категоричен, че е „За" справедливи механизми при разпределението на читалищните субсидии, но остро възразява срещу начина, по който се прави това в настоящия момент. Така приложената методика на разпределение на средствата дава еднаква тежест и приравнява, по думите на Самарски, притежаването на един принтер от читалището с едно международно участие, като тежест по точки.
Не искаме война с общината, заяви Васил Самарски, но ако новата стратегия на Община Казанлък е да правим самодейна култура на мегдана, ще я правим", каза той.
За създалата се сутуация, която увеличава драстично средствата за читалищата от селата, в това число и за такива, които през миналата година са нямали никаква дейност, той вече е водил разговри с кмета на Казанлък Галина Стоянова. Обжалвана е и нейната заповед за създаване на комисията, с която е извършено разпределението на средствата от субидията и е изработена самата методика. Ако в скоро време не постигнем съгласие и не се преразгледа това несправедливо и ощетяващо решение, то ние имаме варианти за действие, уточняват от читалищното Настоятелство.
Първият начин е принудителен и тежък, защото ще наложи да се освободи целият читалищен персонал от 37 човека още от първи май. Другият вариант, с който е запознат и кметът на Казанлък, е да си поискаме наеми за нашите имоти, ползвани сега от общинската библиотека „Искра" и от общинския театър, които сега са в наши имоти, заяви Васил Самарски. По наемни цени на общината, без ДДС , общата сума, която двете общински структури следва да заплащат на читалище „Искра -1860" е над 19 хиляди лева месечно.
Ако видим отношение от страна на общината, ще седнем на една маса. Не искаме да се караме с другите читалища, катеорични са от най-голямото читалище в Община Казанлък.