26 граждани са загинали в битови пожари през последните 4 месеца
26 граждани са загинали в битови пожари през последните 4 месеца / netinfo

От 1 октомври миналата година до момента при битови пожари на територията на страната са пострадали 49 граждани , 26 граждани са загинали, двама от които - в нашата област, информират от пресцентъра на МВР.

От началото на 2010 г. отново са регирстрирани случаи, при които пожарите са причинени от неправилно ползвани или технически неизправни отоплителни уреди.

За да се намали риска е необходима сериозна подготовка, както на самите отоплителни уреди, така и на инсталациите в домовете и помещенията, в които се съхраняват горива. От огромно значение е правилният избор, компетентният монтаж и внимателната експлоатация на отоплителните уреди. Препоръчително е и монтирането на детектори за дим.

Основните препоръки на инструкторите от пожарната са да не се използват нестандартни отоплителни уреди, да не се оставят без наблюдение и да се спазват противопожарните изисквания и указанията за безопасна експлоатация на всеки уред.

Електрически отоплителни уреди трябва да са стандартни и изправни и да не са с мощност, която би могла да претовари ел. инсталация в жилището. Най-опасни са електрически печки с открити реотани или повредени терморегулатори.

Уредът трябва да стои на не по-малко от 80 см. от горими материали и предмети и да не се доближава до леглата преди лягане - докато обитателите на жилището спят, краищата на завивките им може да се опрат или паднат върху печката и да причинят пожар.

В никакъв случай не бива да се поверява обслужването електрически отоплителни уреди на деца. Те и трудноподвижните възрастни хора не бива да бодат оставяни сами в помещения, отоплявани с уреди с открити реотани. Дори ако печките са изключени, по-големите деца могат да ги включат.

Подовото отопление е сравнително безопасно, но при възнакване на повреда също може да причини пожар. Същото се отнася за радиаторите и калориферите.
Стойките и крачетата на уредите трябва да са стабилни и негорими. Огнеборците препоръчват отоплителни уреди с изключвател при аварийно обръщане - това е задължително за модерните уреди.

При използване на газови отоплителни печки и котлони е важно редуцир-вентилът на газовата бутилка да бъде стандартен и изправен, а газопроводът - стаблно закрепен чрез скоби към бутилката и редуцир-вентила. Маркучите за газ трябва да са специални - от синтетичен каучук. Обикновените се разяждат от пропан-бутана.

Редовно трябва да се извършва проверка за пропускане на газ от маркуча, съединенията, редуцир-вентила Не всички хора усещат мириса на газ, затова огнебобците препоръчват да се използват гъба с пяна. При констатиране на теч, уредът трябва да се изнесе на открито - двор, тераса. В никакъв случай не бива да се хвърля горящата бутилка през прозорец или тераса - експлоадират на земята.

При възникване на пожар в резултат на изтичане на газ, не бива да се предприемат гасителни действия, преди да е изключен притока на газта.

Изключително опасно е :
Да се поставят или да се сушат тъкани и дрехи над или върху отоплителни уреди.

Да се изхвърля гореща пепел през прозорец, близо до горими материали и в пластмасови контейнери за смет. Пепелта и въглените трябва да се поставят в метален съд отвън, така че вятърът да не ги разнася.

Да се оставят отоплителни и нагревателни уреди да работят без наблюдение.

Да се използват електрически нагревателни уреди в бани, тераси или в други места, където могат да влязат в контакт с вода.

Да се размразяват тръбопроводи с открит пламък от горелка или факла. Тръбата предава нагряването и може да възпламени горими материали, поставени върху тях от другата страна на стената. Огнеборците препоръчват в такива случаи да се използват вряла вода или сешоар.

Да се използва електлически нагревател, който може да претовари инсталацията.

Да се използват нестандартни, саморъчно направени удължители.

Да се оставят трудноподвижни възрастни хора и деца заключени сами в къщи. Те нямат реална представа и сетива за рисковете от възникване на пожар. Не бива да бъдат оставяни без наблюдение и отоплителните уреди в обитаваните от тях помещения.

От пожарната апелират при нарушения на противопожарните правила и при възникване на пожар или друга аварийна ситуация гражданите да подадат сигнал на тел. 112.