Земеделските производители ще бъдат обезщетени за измръзванията на посевите и овошките от последните дни.
Проектът на Закона за веригата на доставки на земеделски продукти и храни е изпратен за изготвяне на оценка на въздействие от учени. Всички получени становища са обработени.
Това съобщи министър д-р Георги Тахов по време на 19-ото Великденско издание на националната кампания „Да! На българската храна“, съобщиха от Министерство на земеделието и храните.
Той посочи, че проектът предвижда регулация само за 22 хранителни продукта, на фона на над 15 хиляди, а целта му е земеделските производители да получават справедлива цена за произведените продукти.
„Спазваме всички норми и правила, подходът е много сериозен“, коментира Тахов и допълни, че ще бъде проведено и едномесечно обществено обсъждане на законопроекта.
"Всички стопани, чиито насаждения пострадаха от измръзвания през последните дни, ще получат помощ от държавата", каза още министър Тахов. „Фермерите трябва да спазят нормативната уредба и да подадат заявления за обезщетение по схемата за държавна помощ.
Подпомагане ще има не само за производителите на плодове и зеленчуци, но също и за зърнопроизводителите, ако има щети при посевите“, допълни той.
В тази връзка д-р Тахов припомни, че екипът на министерството работи по учредяване на Взаимоспомагателен фонд за допълнително компенсиране на фермерите при управлението на рискове. За целта от тази година се удържат 1,5% от всички директни плащания, от средствата, предвидени за Кампания'2025.
„Важно е да се знае, че условие за получаване на компенсации от Взаимоспомагателния фонд ще бъде наличие на активна застраховка на продукцията, сключена със застрахователна компания“, коментира министърът на земеделието и храните.
"С цел развитие на напоителните системи в страната, предвиждаме изграждането на шест нови язовира", съобщи министър Тахов. Напояването остава приоритет за него и екипа му, като със средства от Програмата за развитие на селските райони 2014-2020 г. до началото на поливния сезон ще бъдат реновирани 24 съоръжения на „Напоителни системи“.
В сливенско село спасяват прасковите от студа с горене
По Стратегическия план за развитие на земеделието и селските райони 2023-2027 г. бяха осъществени приеми за напояване с бюджет общо 100 млн. евро и се предвижда рехабилитация на още 41 съоръжения на „Напоителни системи“.
"Дългосрочната ни цел е поливните площи да бъдат разширени с над 3 млн. декара", каза министър Тахов. Той информира за напредъка по изграждането на 28 нови ракетни площадки и съобщи, че 14 от тях вече са с разрешително за строеж от общинските съвети на съответните населени места.
В заключение Тахов изтъкна, че земеделските производители са изправени пред редица предизвикателства, като екипът на министерството фокусира усилията си върху съхраняването и подкрепата на развитието на потенциала на селското стопанство.
Междувременно производителите очакват нищожна реколта от кайсии, праскови и череши и прогнозират повишение на цената им с 80%. Те споделят, че положението е тежко.
Снегът и ниските температури доведоха до измръзване на посевите и плодовите дръвчета. На места стопаните се опитват да спасят дръвчетата с различни методи, като...горене..