Уникален фестивал започва в Жеравна
Уникален фестивал започва в Жеравна / netinfo

Уникален фестивал на фолклорните носии и умения започва в котленското село Жеравна. От 22 до 24 август радетелите на автентичното, на българските битови традиции и фолклорни умения, ще се събират в селския парк „Добромерица”. Амбициите на „Фестивала на фолклорната носия” са да създаде автентична и естествена среда далеч от цивилизацията, от мобилните връзки и градската динамика. В основата на мероприятието е нововъведената европейска марка за автентичност, чиято цел е възобновяването на автентични занаяти, туристически и други изживявания от бита на традиционна България под мотото “Доброто старо време”.

 Фестивалът няма нищо общо с фолклорните песенни и танцови фестивали, които се организират. В продължение на три дни участниците ще живеят при условията и в бита отпреди 100 – 150 години. Гостите ще бъдат допуснати само ако са облечени в народна носия. Телефоните им трябва да бъдат изключени. Цигара може да бъде извадена само от табакера и може да бъде запалена само от кибрит. Ток и вода ще има, но няма да има пейки. Гостите ще трябва седят на черджета. Храната ще се предлага само в керамични съдове и ще бъде традиционна – едновременно ще се пекат шест агнета. Ракия и вино в стъклени бутилки с марки също няма да има. Няма и конкретна, предварително организирана програма, всичко ще се случва на място. Основен организатор на фестивала е ансамбъл „Българе”. Съорганизатори на фестивала са „Сдружение за Жеравна”, кметството и Община Котел.

Областният управител Христина Чолакова и зам.-областният управител Фатме Мустафова ще вземат участие във фестивала. Те ще бъдат облечени с тоалети от Сливенския градски бит от началото на ХХ век, предоставени от фонда на Регионален исторически музей - Сливен. Христина Чолакова ще приветства организаторите и гостите облечена с дневна копринена рокля в синьо, обшита с черни ширити. Тоалетът й ще допълват красива черна дантелена пелерина, внесена от Париж, малка чантичка с ресни и черна шапка. Нейната заместичка Мустафова пък ще е облечена с дамски светлолилав костюм от тежка коприна с бие от сърмена бродерия и ресни, допълнен от ефектен шал от щраусови пера, светла чантичка и шапка. Двете дамски шапки са били собственост на съпругата на Илия Гудев – виден учител и общественик, кмет на Сливен от 1905 до 1908г.

Поканени са и много други гости, сред които вицепрезидентът Ангел Марин, министърът на културата Стефан Данаилов и посланиците на различни държави у нас.

Подобна проява се организира за първи път в България, но организаторите споделиха, че имат амбицията да я превърнат в традиция