И областният управител поиска военни имоти за община Сливен
И областният управител поиска военни имоти за община Сливен / netinfo

Искането на община Сливен да и бъдат прехвърлени безвъзмездно няколко военни имота е било подкрепено от областния управител Марин Кавръков в писмо до министъра на отбраната Николай Младенов.

Въпросът ще бъде поставен и по време на ВИП-деня на полигона Ново село на 8 октомври, когато демонстрациите ще бъдат наблюдавани от премиера Бойко Борисов и военния министър.

При разговор с Николай Младенов при предишното му посещение на полигона станало ясно, че армията харчи всяка година по 27 милиона за издръжка и охрана на неизползваните военни имоти, каза Кавръков.

Затова съществувал консенсус, че това което не е необходимо на армията да бъде предоставено безвъзмездно на общините.

На 31 юни 2008 Общинският съвет в Сливен реши да задвижи процедурата по прехвърляне на собствеността върху недвижимите имоти - частна държавна собственост, владеени от Министерството на отбраната. Това са два военни района в землището на село Камен, един в местността Абланово /бившия химически батальон/, летище Бършен, имот в складов район на Сливенските минерални бани и военния стадион в града.

По думите на Марин Кавръков терените на закритите военни поделения разкъсват социалната, икономическата и градоустройствената тъкан на градовете. Той даде за пример имотите в бившия голям ямболски гарнизон и празната огромна територия на някогашния свързочен полк в Нова Загора.