/ netinfo
Уникален албум със снимки и гравюри на паметници в България, посветени на Руско-турската освободителна война, ще могат да видят от посетителите на Историческия музей в Бяла. Новият експонат от фонда на музея се поставя в чест на Деня на освобождението на град Бяла през 1877 година.

Театрална ваканция в музея приключва с приказна премиера

Ценният мемориален документ е експониран в специална защитна прозрачна витрина. Албумът е отпечатан през 1902 г. по повод 25-годишнината от края на Руско – турската освободителна война 1877 – 1878 година. Той е съставен от Щаба на Българската армия и чрез Комитета „Цар Освободител“ е даден като подарък за руския император Николай II. Огромното луксозно книжно тяло, с дървени корици, облечени с щампована със златни букви кожена подвързия, тежи 12.3 килограма.

Освен подаръчния екземпляр за руския император са направени още 4 екземпляра, от които до днес е известно, че са останали само два – в Историческия музей в Бяла и в Плевенската панорама. В албума присъстват снимки и гравюри на паметници, поставени в чест на войната и на местата, където са били погребани руски войници. Част от показаните в уникалния албум паметници вече не съществуват. В чест на Деня на Освобождението на град Бяла, 5 юли е обявен за ден на отворени врати в музея.

Професионално ателие започна в музея

Поканени са всички, желаещи безплатно да посетят експозицията, посветена на Руско-турската освободителна война. Историческият музей в Бяла е един от най-старите у нас. Той е открит през 1907 г. с усилията на Комитета „Цар Освободител“, председателстван от Стоян Заимов, както и с безвъзмездната помощ на обществеността в България и Русия. Експозицията „Освободителна война“ се помещава в сградата, в която се е намирала Главната квартира на руското командване от 20 юли до 13 август 1877 г.

В нея през този период е живял и руският император Александър II, бъдещият първи български владетел княз Александър Батенберг, военният министър на Русия Дмитрий Милютин, дипломатът Николай Игнатиев и др. Граф Игнатиев в едно от писмата си от Бяла пише, че тук император Александър II присъства на първата църковна служба в новоосвободените български земи:

Подредиха изложба с документи, вещи, медицинска апаратура и пособия на Русенската болница

„Днес в българската църква на българска територия, прочистена от турци, отец Николски за първи път проведе служба в присъствието на руския император.“ И добавя: „Ние връщаме нашия дълг на родината на просветителите Кирил и Методий”. В двора на музея е гробът на баронеса Юлия Вревская и на Мария Неелова, които пристигат като милосърдни сестри „ангели на милосърдието“ и умират в Бяла от петнист тиф.