Конференция с участието на учени от няколко университета, представители на неправителствени организации и институции от България и Румъния постави началото на проекта „Управление на риска при мащабни инфраструктури в българо-румънската трансгранична област“. Партньори са Националният институт по физика и ядрено инженерство „Хория Хулубей“ (Румъния), Русенският университет „Ангел Кънчев“ (България), Националната служба за научни изследвания и иновации ANCSI (Румъния), Асоциацията за развиване на бизнес среда Олтения ADMAO (Румъния) и Бизнес и иновационен център INNOBRIDGE (България).
Проектът, на обща стойност 810 000 евро, разглежда рисковите фактори в различни мащабни инфраструктури (МИ) в трансграничния регион България-Румъния, включващи язовири и електрически централи, мостове, ядрени централи, химически, военни, пречиствателни предприятия и др.
Целта на проекта е да се намали вероятността за риск в публични и частни МИ, чрез увеличаване нивото на социално-икономическо одобрение на съществуващите и бъдещите МИ в трансграничната зона. Специфичните цели са: Подобряване на комуникативния капацитет на МИ, публичната администрация и неправителствените организации; Обучение на мениджъри на МИ; Създаване на обучителна система за професионални мениджъри на МИ.
Целева група на проекта са хора, свързани с управление на МИ, граждански организации, образователни и изследователски организации, а също така представители на местните администрации. Като резултат от дейностите се очаква повече от 100 000 граждани от трансграничните региони да получат информация, свързана с мащабните инфраструктури и свързаните с тях рискове.