Прокуратурата поиска 10 пъти по-малко обезщетение за оправдани фелдшер и медицинска сестра
Прокуратурата поиска 10 пъти по-малко обезщетение за оправдани фелдшер и медицинска сестра / netinfo

Прокуратурата поиска 10 пъти по-малко обезщетение за фелдшер и медицинска сестра, несправедливо обвинени в причиняване на средна телесна повреда на дете от институция.

На първа инстанция – Районен съд-Разград – са постановени обезщетения по Закона за отговорността на държавата за вреди, нанесени на гражданите в размер на по 3000 лева за Петър Петков и Саля Османова. Според прокурор Тихомир Тодоров обаче и на двамата се полагат обезщетения между 200 и 300 лева. Той уточни, че разследването срещу тях не е било продължително, обвинението е било леко – с евентуално налагане на глоба при доказана вина, освен това прокуратурата не е давала пресконференция и не е разпространявала информация по случая. По делото на Османова не се яви нито неин адвокат, нито самата тя, Петков обаче представи свои писмени бележки, а адвокатът му Емил Николов пледира обезщетението да остана 3000 лв., тъй като подзащитният му е бил кмет и е получавал награда от Министерството на здравеопазването. Съдът обяви, че ще се произнесе в законовия едномесечен срок.

Общо шест медицински лица от Дома за деца с умствена изостаналост в село Просторно са разследвани заради причиняване по непредпазливост на средна телесна повреда на 7-годишно дете от институцията.  Пострадалото момиче е било родено с тежки заболявания - церебрална парализа, епилепсия, мозъчна атрофия и слепота. Грижата за него е предоставена от родителите на държавата. През първите години от живота си детето е отглеждано в Дома за медико-социални грижи в Разград, заради навършване на 7 години обаче е трябвало да го напусне и през август 2013 г. е настанено в социалната институция в Просторно. През ноември същата година е прието в разградската болница в тежко състояние - остра бъбречна недостатъчност, остра дихателна недостатъчност, остра сърдечна недостатъчност, остър панкреатит и хипотермия, изпаднало в кома и септичен шок. Прокурорското разследване установило, че до това се стигнало вследствие на системно недохранване и обезводняване на организма. В дома момичето е прието с тегло 14 кг, при влизането в болницата е било 9,600 кг., след лечението в Разград е транспортирано до Варна, след медицински процедури и там е настанено в друг дом.

Междувременно е повдигнато обвинение на шест медицински лица – фелдшерите Петър Петков и Дарин Цветков, медицинските сестри Саля Османова, Димитричка Спасовска, Петрана Дръндова и Станка Коева. Разследването на досъдебна и съдебна фаза продължава общо 10 месеца, и първа инстанция – Районен съд-Разград и втора – Окръжен съд-Разград – постановяват оправдателни присъди за шестимата. Магистратите се позовават на медицински експертизи, според които състоянието на детето е предизвикано както от хроничен и емоционален стрес, така също е последица от тежките вродени аномалии, свързани с неусвояване пълноценно на храната от организма.

Другите четирима бивши подсъдими също са спечелили дела на първа инстанция срещу прокуратурата.