Над 350 училища носят името на Христо Ботев и те са най-многобройни сред учебните заведения с имена на националните ни герои. Това съобщи в ефира на Дарик наследникът на великия революционер Боян Ботйов. Правнукът на генерал Кирил Ботев е начело на общонародна фондация, сред чиито основни задачи са контактите с българското училище. Ботйов определи 2-ри юни като най-тъжния и едновременно с това най-славния ден в календара на историята ни.
Междувременно кметът Калофер Румен Стоянов припомни, че учениците от пловдивското училище „Христо Ботев“ събират средства за мемориалния комплекс в родния град на поета- революционер и тази инициатива продължава до 1-ви ноември. Тогава ще стане ясно колко са събраните срредства и за какво точно ще бъдат оползотворени.
Няма опасност самият паметник на Ботев в Калофер да падне, но целитя мемориален комплекс трябва задължително да се ремонтира, категоричен е Стоянов. По думите му там има напрежение на земните маси и това е причината за разместването на стъпълата към монумента.
На този етап големите фуги са запълнени с подръчни материали, но има опасност около каменните блокове около шадравана, каза кметът на родния град на Ботев.
Пловдивските малчугани в предучилищна възраст се замислят кой е Ботев, но повечето ученици не се притесняват да отговорят, показа анкета на Дарик. Изключение правят тези, които предпочитат да сърфирата социалните мрежи. Момичета, седнали на пейка до паметника на Ботев в Цар-Симеоновата градина със смартфони, не искат дори да помислят за загиналите герои извън учебно време.
Възпитаниците на Основно училище „Екзарх Антим Първи“ в Пловдив учат с удоволствие и гордост за делото и творчеството на българския революционер. Откъси от „Хайдути“ и „На прощаваме“ рецитират шестокласничката Петра Кралева и Илиян Павлашки от седми клас.
Чуйте още по темата в прикачения звуков файл от предаването Дарик кафе с водещ Митко Лишев