В Плевен, Велико Търново и София се създава партньорска мрежа за сигурност и ефективна правна защита срещу домашно насилие и насилие, основано на пола. Проектът е под наименованието "Обединени за справедливост" и е финансиран със 79 000 лв. от Министерството на правосъдието.
Това съобщи пред медиите в Плевен Златка Мачева - председател на сдружение Център "Отворена врата" - Плевен. В рамките на проекта, който ще продължи 18 месеца, ще бъдат проведени семинари - обучения на 80 магистрати от съд и прокуратура, служители на полицията и социалните служби за прилагане законодателството, насочено срещу насилието върху личността. Първата обучителна среща от планираните общо четири ще бъде през септември.
По време на проекта ще бъдат наблюдавани съдебни дела, свързани с жертвите на домашно насилие, в трите съдебни региона от мрежата. Акцент в проекта ще бъде и развитие на програмата за работа с установените насилници върху деца и жени. Сред основните задачи ще бъде и тази да се осигури ефективна правна защита на жертвите на домашно насилие.
„Домашното насилие може да се дефинира като акт на жестокост, на унижение, борба и превенция. И ограничаването на това явление е много важно. Домашното насилие все повече излиза на повърхността, хората не се страхуват да си признаят наличието му в семейството", посочи Мачева. Тя съобщи, че на горещия телефон, разкрит към Центъра в Плевен от 2003 година /тел. 064-846-713/ през 2014 г. са постъпили 78 сигнала от жертви на насилие.
В Плевен се намира и един от кризисните центове за жени и деца, жертви на домашно насилие и трафик. Представители на сдружение Център "Отворена врата" - Плевен и сега посещават дела, свързани с домашно насилие. За миналата година съдът в Плевен е разгледал общо 62 такива дела, съобщи Златка Мачева. За съжаление у нас се наблюдава тенденцията за увеличаване на случаите на домашно насилие, допълни тя.